| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Våra race- och banåkarbilar
Porsche 944 -84 | Nyårslöftet
|
41 besök senaste veckan (271811 totalt) |
Jaha, nu har man samlat ihop semestern det blev besök på Mo i Rana. 380 mils körning dit och tillbaka. Det var det värt för detta var en helt osannolikt kul bana, den bästa jag kört på .
Efter SSM har jag bytt koppling, remmar (andra rembytet på bilen i min ägo), ena motokudden, droplinks fram, framvagnsbussningar (igen) till SuperPro då originalbussningarna var sönderkörda. Sedan fick bilen en proffesionell hjulinställning och det behövdes då jag lyckats mörda mina Michelinare fram . Jag körde resan på ett begagnat set R888 som nu också är slut.
Annars gick resan bra det enda var lätt läckage från takluckan och pyspunka på ett däck. Jag fick se mycket av Sverige (och Norge) jag tidigare inte sett. Den som orkar läsa min långa reseberättelse kan kolla in i min blog http://eddievarvstopp.wordpress.com/ _________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
|
Hjälp vad längesedan det var man skrev här..
Hände faktiskt en del efter resan till Mo i Rana. Lånade ut bilen till min kompis Roy som körde "Prova på" på MSCC höstrace på Knutan. Jag var instruktör vilket var kul. Sedan körde jag lite på Ljungbyhed med http://www.fhracing.se/ där jag fick lite coachning av Ola Nilsson på http://www.mioh.net/ . Det var lärorikt och jag fick mig en riktig sporre att vidareutveckla bilen. Det som var tydligast var hur jag hanterar ratten (något Fredrik Å påpekat för mig tidigare). Nu suktar jag efter en rattdistans och kvickare styrväxel (gärna med servo ). Dagen slutade i misär. På hemvägen fick jag hjullagerras Allan, jag tappade hjulet men som tur var hade jag fått stopp på bilen. Bröderna hedberg var riktiga änglar och kom med släp för att köra hem mig.
Sedan har det inte hänt mycket... _________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
|
Re:
Kanske skall summera min årliga målsättning från 2011: * Race i Porsche Sports Cup med PCSR. Det fixade vi på Sturup och lustigt nog räckte det till total 4:a i klass 8A 2011. * Äntligen får köra SSM. Det fixade vi också * Köra på Mo i Rana. Japp en helt otrolig resa * Ett KM får man kosta på sig. Det sket sig * Jag har anmält mig för "Min Stora Dag" körningen i Tierp. Jag blev faktiskt antagen men fick tacka nej p.g.a. jobb detta är körningen jag stör mig mest på att jag missade Jag fick dock bonusen på Ljungbyhed. Det kändes lite ynkligt med bara 4 körningar detta året men det var å andra sidan stora upplevelser.
_________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
Jaha, vad har man haft för sig. Mest shopping faktiskt. Förutom nödvändiga prylar för service och reparation har det blivit Racers Edge ledlager till främre bärarmsinfästning (har kört slut på för många bussningar), QSP 20mm rattnavsförlängare, plastframskärmar och nya slangar för bromskylning (de gamla ha suttit på sedan 2003).
Under påsken har jag rivit ner bilen och siktet är ställt på att ha bilen klar till MSCC besiktningsträff 5/5. Vi får se hur det går.
När jag lämnade garaget tyckte jag bilen såg bekant ut på något sätt ...
_________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
Jodå, det rör sig i garaget. Inte helt oväntat sprack planen om besiktning 5/5. Dagstatus är att jag skall få det fixat på fredag.. Bilen är i stort sett återställd och en herrejösses massa prylar har bytts (ni kan kolla min blogg för mer info). Det jag är extra nöjd med är framskärmarna. Siktade på en 10m lack men det blev bra mycket bättre (åter igen får jag tacka Linda som hjälpt till). Det som stör mig mest är att med den erfarenhet vi samlat på oss kunde det blivit perfekt om man hade börjat om. Nu finns det inte tid för det så det får bli en annan gång. Jag har nu anmäld till Gotland och kommer dubblera i båder Roadsport C och PSCS 8A .
_________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
|
Re:
Haha, låter bekant.. Jo, om bilen håller ihop skall jag åtminstonde kört Minnnesberg - Den saltaste tävlingen i hela KM , resten är bonus.
_________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
|
|
||
|
Re:
Tackar Anders. Det gick nästan bra bilbesiktningen tyckte inte om glappande spindelled oh bromsvätskeläckage. Men inget jag hänger läpp om. Johnny i Sjöbo hade inget att anmärka på förutom förvirringen om vilken dag jag skulle vara där. Så nu ska sbf bara få iväg klisterlappen till min vagnbok. _________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
|
Bilen är redo för en ny runda hos bilbesiktningen. Och medan vi väntar på den skall jag i vanlig ordning skriva året målsättningslista.
* Köra en rikstäckande racingserie, Porsche Sports Cup Scandinavia. * Köra de svenska banor som jag saknar i meritlistan, Gotland, Gelleråsen och Mantorp * Matcha förra årets 4:e plats i PSCS 8A. * Köra något KM med MSCC. Så vi får se hur det vecklar ut sig... _________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
Bilen blev klar och nu har man varit på semester på Gotland. Det blev lite racing också med SPVM och PCSR när vi var där. Kort resumé: Färja till Gotland på torsdag och slappa på fredag. Lördag fri träning med Roadsport och förstår att jag inte har en aning hur banan går. Alla kurvor är blinda. Fri träning med Porsche och det går lite bättre trots regn och jag börjar hitta växlar. Sedan kval med Roadsport som jag sumpar då jag inte är med ut när gruppen släpps ut igen efter en långdragen bärgning. Kval med Porsche men trots anständig tid blir jag sist. Söndag race 1 med Roadsport där jag har världens fight med Anders T i Miata, genom hela racet och jag luckas ta honom precis innan målflagg. Race 2 Porsche får bryta för punka men sätter strax innan personbästa 1:41.008 och 2:a i klass 8A (vi var bara 2...). Race 2 Porsche, kommer till start med lånade Hankook bakdäck och samma resultat. Race 2 Roadsport tar mig igenom ganska ensam och i ml på en 5:e placering i C precis som i förra rejset. Sedan var det några dagar på ön och på torsdagen tar vi färjan hem. Vill ni läsa hela äventyret finns det i min blogg http://eddievarvstopp.wordpress.com/ _________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
Då har man kört Gelleråsen också och det visade sig vara en av de roligaste banor jag kört i Sverige trots att den är platt. Min andra tävling 2012 i Porsche cupen (därav min frånvaro i SSM i år) och det bjöds på nordisk kamp. Fick stångas med Norrmän och Finnar utöver de vanliga klubbkompisarna. 2 dagar förra helgen med mycket väta och resultatet blev 1:20,270 som personbästa i torrt, 1:a respektive 2:a priser med mig hem. Det tragiska var att vi var bara 2 som körde i 8A . Jag behöver mer klasskompisar . Inga konstigheter med bilen varken till, under och från racet.
Som vanligt finns en hysteriskt lång racreapport i min blogg : http://eddievarvstopp.wordpress.com
_________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
Ja, och så vart det backtävling i Minnesberg med MSCC i helgen. Kom näst sist i en tajt lagd bana . Men det var riktigt kul att köra KM med alla gamla kompisar. Jo, jag har ju varit med och roddat med tävlingarna men det var längesedan jag körde. Sedan är backe helt makalöst kul .
Sedan har jag fått en bekräftelse att jag kommit med att köra på Mantorp me Min Stora Dag. Detta är något jag verkligen har velat göra .
Nästa tävling: Anderstorp med Porsche cupen
_________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
Ett rejs till avverkat. Fasiken, det var ju en hel vecka sedan. Anderstorp är rätt tråkig faktiskt, enda ljusglimten är att man kan idiotköra och använda 5:an . Resultatmässigt var det ju kass. Utanför pallen hamnade jag men jag var ändå munter då det kom fler till start vilket är riktigt kul .
Kollade lite loggar, 192,86 knyck som bäst på rakan . Sedan upptäckte jag att såsigheten i däcken (jag skyller på för lågt däcktryck) straffade sig i ett par kurvor under race där jag annars hade bra tempo under kvalet. Raceloggarna visade däremot att hastigheten på rakan var bättre och markant högre genom Parisern. Nu vet jag det till nästa gång och kan förhoppningsvis kapa bra med tid .
Nya utmaningar väntar på Mantorp...
Edit: Några 1:52,609 har jag då rakt inte presterat, skrev helt fel tidigare i mitt inlägg helt enkelt .
_________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
|
Du vilar inte på hanen Edvin! Hoppas jag får rejsa lika mkt 2013 som du gjort denna somar!
|
||
|
Alltid kul att läsa dina rapporter Eddie. Det märks att du trivs med din körning och vill att fler tar samma steg som du gjort.
Lycka till på Mantorp. En bana jag tycker är riktigt rolig. _________________ Daniel Engström Nu: Porsche 944S & Swift Sport Ex: 106 Rallye, Porsche 944, 2x 968 & 911 Targa -68, Clio Sport & Ginetta G34 -98 ÖSK #243 PCS #8724 |
||
|
Tackar grabbar!
Fredrik -> Trots att jag diggar dina filmer skarpt håller jag tummarna att du får köra Daniel -> Jag är ganska nyfiken på Mantorp så vi får se om du har rätt . Klart man försöker propagera för racing, alla vill väl leka räserförare så det ter sig nturligt att börja om man har möjlighet
_________________ Edvin Persson #lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se |
||
![]() |
Våra race- och banåkarbilar
Porsche 944 -84 | Nyårslöftet
|
41 besök senaste veckan (271811 totalt) |
