| |
|
Oodsell
Särö, (Göteborg)

Här sedan: 24 Mar 2008
|
07 Nov 2008 23:14
6-timmarstävling på Gotland Ring 2009?
|
|
|
Vi har från ERCup's teamförening varit i kontakt med Gotland Ring och diskuterat möjligheten att köra en 6-timmarstävling där i augusti nästa år. Det förutsätter att banan får sitt FIA godkännande, och nu ser det ut att det äntligen ska kunna bli klart till tävlingssäsongen 2009.
Vi är dock lite tveksamma till att lägga en av våra sex ordinarie deltävlingar på Gotland p g a kostnader och lång resväg för många team. Det finns dock många team som är intresserade att köra på Gotland. Därför har tanken kommit upp att arrangera en tävling där, fast utanför serien. Då skulle vi kunna bjuda in fler deltagare från långloppsserier och klubbar som har bilar med likande prestanda, t ex MSLS, Miataklubben, etc. Vi skulle helst inte vilja blanda in bilar med slicks eller alltför höga prestanda som t ex Porsche Cup, men det kan diskuteras.
Den dag som ligger närmast tillhands är lördag 8/8, och då kan man kombinera besöket på Gotland med lite semester och sociala aktiviteter på lördagskvällen. Frågan är om det finns intresse för en sådan "one off" tävling, för att ge ett tävlingstillfälle på Gotland Ring, som är en mycket trevlig och utmanande bana. Vad säger ni som kör i andra långloppserier?
olle odsell, ordf i ERCup teamförening _________________ Olle odsell |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
lindwallsracing
örebro
Ny i forumet på att skriva inlägg
Här sedan: 11 Nov 2008
|
12 Nov 2008 21:44
|
|
|
låter kul det är alltid kul att prova nya banor
anders lindwall nshc/ht2 _________________ Anders Lindwall |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
AntonG
Örebro

Här sedan: 05 Jul 2008
|
13 Nov 2008 04:08
|
|
|
Det låter intressant. Fruktansvärt rolig bana!  |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Micke B
Stockholm
Här sedan: 25 Jan 2005
|
13 Nov 2008 08:33
|
|
|
Fick MsLs preliminära kalender i veckan och det kolliderar inte med någon av våra deltävlingar 8/8,hur intresset är vet jag inte ännu men de flesta gillar nog idén.
En avgörande fråga för planeringen är väl om/när en banlicens blir klar, det har pratats om detta i många år nu utan resultat.
Ska man till Gotland i semestertider gissar jag att de behövs lite framförhållning ang färjan osv.?
Vi hoppas på det bästa!
Mvh Micke _________________ Mikael Brinck |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Oodsell
Särö, (Göteborg)

Här sedan: 24 Mar 2008
|
05 Dec 2008 23:07
|
|
|
| Vi har kontinuerlig kontakt med Gotland Ring, och de säger sig vara säkra på att de får en FIA-licens till 2009 års säsong. De har också bildat Gotland Ring Motorsport Club som ska kunna arrangera tävlingar och hålla med funktionärer. Om detta fungerar till nästa sommar så planeras "Gotland Ring Super Series 6h Race" på lördag den 1/8, och på söndagen kan det bli en "Super Pole" tävling med tidtagning för både std och racebilar. Inbjudna till 6-timmarstävlingen kan bli ERCup, och liknande klasser i MSLS, NSHC, SLC och vissa märkesklubbar typ BMW Sport Club. Anledningen till att vi flyttar tävlingen en vecka tidigare är för att inte kollidera med den populära "medeltidsveckan" som infaller 2-9/8 (trångt på färjor etc). Vi håller tummarna för att det kan bli av! _________________ Olle odsell |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Björn
Tystberga

Här sedan: 03 Mar 2004
|
06 Dec 2008 00:05
|
|
|
| Låter buskul! |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Kolja
08

Här sedan: 23 Apr 2005
|
06 Dec 2008 03:18
|
|
|
| Vore mkt kul om detta blir av. Gutland Ring ligger högt på min favvolista. Fantastisk fin banlayout och känns ändå "säker". _________________ Tony Jonsson
----------------
Alla har en åsikt. Sin egen - eller någon annans. |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Oodsell
Särö, (Göteborg)

Här sedan: 24 Mar 2008
|
25 Dec 2008 20:44
|
|
|
| Ägarna till Gotland Ring verkar ganska säkra på att de får sin FIA licens i vår, då de har lagt ut ett ganska ambitiöst tävlingsprogram frö 2009 på sin nya hemsida. Ett besök på hemsidan: www.gotlandring.com kan rekommenderas, där man bl a kan åka med lite olika bilar runt den spännande "nordslingan". _________________ Olle odsell |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Erik Petersson
Kalmar

Här sedan: 12 Jun 2003
|
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
TPR
Göteborg/Nödinge

Här sedan: 08 Feb 2005
|
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Björn
Tystberga

Här sedan: 03 Mar 2004
|
24 Jan 2009 01:40
|
|
|
| Ett sådant här race ser jag verkligen fram mot. Men det får gärna vara längre typ 12-timmars. Via SMA borde det gå att samla befintliga bilar till ett lämpligt reglemente med allt från 5-papp+ till ER-cup. |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Niklas L
Stockholm

Här sedan: 18 Mar 2003
|
24 Jan 2009 11:59
Re:
|
|
|
| Björn skrev: | | Ett sådant här race ser jag verkligen fram mot. Men det får gärna vara längre typ 12-timmars. Via SMA borde det gå att samla befintliga bilar till ett lämpligt reglemente med allt från 5-papp+ till ER-cup. |
Jag vet inte hur många som kör ER, MSLS och andra långloppstävlingar vill köra med med bilar som är 5000+ bilar, man är nog inte riktigt lika rädd om vare sig själv eller bil i en 5000+ bil om man kör fullfarts tävlingar. Så man kanske får skilja på äpplen och päron  |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Björn
Tystberga

Här sedan: 03 Mar 2004
|
24 Jan 2009 17:40
|
|
|
En fempapp+ bil är ganska fin och min kommer att platsa väl i HT2, MSLS 4, osv. Den kommer att få vagnbok osv. Det som begränsar är i princip motor låda orginal och att man inte köper de där dyra väghållningskittet. Bromsar och säkerhet är fritt. med Bränslecell osv. Så största skilnaden är nog att de inte är lika snygga och påkostade med en massa bling.
Körningen på banan lär inte skilja.
Med regler och SMA tänkte jag mest på undantag för lokal tävling, tankregler osv.
Ett förslag vad gäller tankning är att varje tankning måste bilen stå still tex. 1,5min. max tankning är 40 liter under den tiden. Under den tiden kan man kanske få kontrollera olja/vatten/bromsar om man vill. Borde inte påverka säkerheten eller racet negativt även om det stressmomentet går bort. |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Niklas L
Stockholm

Här sedan: 18 Mar 2003
|
25 Jan 2009 10:21
|
|
|
Så alla bilar som kör måste ha en vagnsbok av något slag, det tillåts halvbur, fyrpunktbälte, mc hjälm mm
Att bilarna är fina har jag inte sätt tycker att det är ganska varierande standard på dom få som finns Nä jag vill inte åka fullrace tillsammans med dom bilarna, Jag skulle däremot kunna tänka mig att köra 5 papp+ med hastighets begränsing, typ långa rakan på mantorp.
over and out |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Björn
Tystberga

Här sedan: 03 Mar 2004
|
25 Jan 2009 12:32
|
|
|
Utryckte mig fel kanske. 5-papp + behöver inte ha vagnbok. Men med lämpliga regler kan man uppgradera sin 5-papp+ så vi kan åka tillsammans. 5-papp+ kommer att ha fartbegränsningar osv. Men nu vill jag inte hacka sönder tråden med detta.
Vore kul med långlopp på Gotland i någon form. |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Michael Henriksson
Falkenberg
Här sedan: 13 Jan 2009
|
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Björn
Tystberga

Här sedan: 03 Mar 2004
|
28 Jan 2009 22:20
|
|
|
| Jag vet att de flestaER-cup bilarna är fina. |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Vätterleden Racing
Jönköping

Här sedan: 13 Sep 2005
|
29 Jan 2009 13:38
Re:
|
|
|
| oodsell skrev: | | Vi har kontinuerlig kontakt med Gotland Ring, och de säger sig vara säkra på att de får en FIA-licens till 2009 års säsong. De har också bildat Gotland Ring Motorsport Club som ska kunna arrangera tävlingar och hålla med funktionärer. Om detta fungerar till nästa sommar så planeras "Gotland Ring Super Series 6h Race" på lördag den 1/8, och på söndagen kan det bli en "Super Pole" tävling med tidtagning för både std och racebilar. Inbjudna till 6-timmarstävlingen kan bli ERCup, och liknande klasser i MSLS, NSHC, SLC och vissa märkesklubbar typ BMW Sport Club. Anledningen till att vi flyttar tävlingen en vecka tidigare är för att inte kollidera med den populära "medeltidsveckan" som infaller 2-9/8 (trångt på färjor etc). Vi håller tummarna för att det kan bli av! |
Den 1-2 Augusti 2009 har BMWSC sin årliga sommarträff på Ring Knutstorp. |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Måns Ulveståhl
Stockholm

Här sedan: 19 Jul 2004
|
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
Vätterleden Racing
Jönköping

Här sedan: 13 Sep 2005
|
29 Jan 2009 14:06
Re:
|
|
|
| Hobbe skrev: | | Vätterleden Racing skrev: |
Den 1-2 Augusti 2009 har BMWSC sin årliga sommarträff på Ring Knutstorp. |
...men visst är BMWSC nyfikna, och intresserade vad det gäller upplägget, samt ev. framtida datum
Giltig banlicens och SBF-tävlingstillstånd är dock en självklarhet. |
Instämmer  |
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
matte #25 tornado
falkenberg

Här sedan: 16 Feb 2005
|
|
Långlopp
Meny
Upp
Tillbaka
|
|
|