| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Våra race- och banåkarbilar
MB 2.5-16 EVO 1 König-Pilsener DTM '90 - SÅLD
|
29 besök senaste veckan (464735 totalt) |
|
_________________ Henrik Ryberg BMW Z4 med S55B30 DCT Sponsrad av: www.motorsportshop.nu www.maxxecu.se 021 Motor @Oggeracing |
||||
|
Även om våra bilar "tävlar" i olika ligor så är det helt klart inspiration för att få ihop sina egna tankar och planer
Kan inget annat säga än att det kommer att bli jäkligt snyggt med tanke på hur snyggt det är nu
_________________ Per Erik Struve Lek: Miata MX-5 NB Bruks: XC60 Sommarbruks: Vectra OPC |
||||
|
tack tack, ja hoppas att det blir bra nu. Kanske var det meningen att jag skulle sätta den i räcket på Falkenberg för 1.5 års sedan, så jag nu får möjlighet att få den som jag vill.
Nu är dom iaf betalda och skickas på tisdag, han ville snygga till dom lite innan leverans. Hade hoppats att få dom innan påsk men tyvärr inte.
_________________ Mikael Lindqvist SVKG 692 |
||||
|
|
||||
|
Dom är tillverkade av en polsk kille som bor i england. Hans firma sysslar inte med glasfiber för bilar, men han håller själv på mycket med just MB 190. Så han gör lite sådant vid sidan om.
Har försökt få honom att göra annat än just MB 190 men tyvärr har han inget intresse. Vilket är synd för han är riktigt duktig och erfaren samt billig. Bilen är nu lämnad på lack. Hoppas att den blir klar snabbt
_________________ Mikael Lindqvist SVKG 692 |
||||
|
Finns en kille i Örebro jag kan rekommendera som håller på med glasfiber, jag kan skicka ett pm med hans nummer om du är intresserad.
_________________ Daniel Johannesson Mekaniker: Historisk Racing: Tiga Sports 2000 Historisk Rally: Ford Escort RS2000 och Saab 99 EMS Carrera Cup & GT-racing: Porsche 991 |
||||
|
Du är så otroligt "nördig" så man blir sjukligt avundsjuk på ditt bygge!
Du är helt klart i en liga för sig! Kollade din hemsida med om Mercedesbilarna, fint gjort! Men det har vi haft kontakt om innan då jag var i ropet på att bygga en ny sida om Mercedes vid sidan om min Volvosida, men det behövdes inte som sagt då det redan finns en som fyller den positionen bra redan!
_________________ Mvh Björn Ohlson Driver sidan www.240grupp-a.se Samarbetspartners: www.Dekaltrim.nu www.Estremo.se www.Teambild.se www.do88.se |
||||
|
Det måste varit denna jag såg i morgontrafiken vid Kallebäcksmotet i morse. Mycket bra jobbat! Den sticker verkligen ut bland alla svenssonbilar!
_________________ Claes Haglund Högspänning till vardags och högoktanigt till helgen |
||||
|
Re:
Mååånga konstiga blickar jag vid 8tiden i morse... inkl folk som sträckte dig över till passagerar sidan för att få ett foto..
Skall väll säga att bilen är låg med så ögonhöjd för mig är oftast i höjd med "normala" bilars dörrhantag.
_________________ Johan Carlsson Mercedes-Benz 190E 2.5-16 -92 VW Golf mk2 GTi 8v 1985 GrpA |
||||
|
Re:
Är du inne hos Pecka och stripar? _________________ Karen Kirakossian |
||||
|
Alla dekaler hann inte monteras så vi fortsatte i garaget. Tyvärr saknar jag ca 50m silvrig stripe, har beställt så jag hoppas den kommer från england senast onsdag nästa vecka
Hur som helst, jag är ganska petig med detaljer och vill helst att det skall vara så likt originalet som möjligt. I detta fall gäller det den Evo 1:a som Joachim Winkelhock körde i endast två race under senare hälften av 89 års säsong. Kurt Thiim och Klaus Ludwig körde varsin Evo 1 men Winkelhock fick chansen att köra en tredje bil. Tyvärr med blandad framgång så någon fortsättning blev det inte. Karl Wendlinger togs dock in i sista racet för säsongen i samma bil Eftersom bilen gick så få gånger så existerar det knappt några bilder på bilen, jag har tillgång till Daimlers pressarkiv men inte heller där finns det så mycket att hämta. Men efter detaljgranskat dom bilder som finns så tror jag att jag fått det rätt bra, det är dock en del variationer mellan olika race, så någon exakthet existerar inte Över dom silvriga stora fälten skall det vara en tvåfärgad stripe (röd/svart) detta är dock något som inte syns på bilderna, men efter lite forskning så kom jag fram till detta, pilligt värre Inte ens på denna närbild syns det något vidare
Detaljbild, här kan man ana dom två linjerna iaf
Här är alla sponsordekaler och stora fält klara, jag har även fått på den röd/svarta stripen över det silvriga fältet på kofångaren, denna ska sedan fortsätta över det nedre silvriga fältet vid dörrarn. Sen ska det till en silvrig stripe som går från den övre silvriga stripen och tvärs över bilen.
Detaljbild på vingen, ytterligare en detalj som jag kämpade med att få rätt. På de flesta bilder så ser det ut som vingen är lackad i samma färg som bilen. Men jag hittade en artikel i en tysk tidning från 89. Denna visar en detalbild av vingen och då framgår det att vingen faktiskt var olackad kolfiber. Vi mattade ner min vinge och lackade den med matt klarlack, och det blev riktigt bra.
Nu är det bara en vecka kvar till vi kör ombord med släpet på Kiel-färjan, innan dess ska en hjulinställning till hos Tomas i Tagene, samt montera två nya r-däck. Men innan dess ska förhoppningsvis stripesen monteras. _________________ Mikael Lindqvist SVKG 692 |
||||
|
|
||||
|
På fredag bär det av med Kiel-färjan till DTM-Revival på Hockenheim, blir bankörning. Det är tyska M3, Mercedes 190 16v, Audi V8 samt Opel Omega 500 klubbarna som anordnar träff för de bilar som gick i DTM på slutet av 80- början av 90-talet.
Ca 250 bilar anmälda, varav ca 50 av oss är anmälda för körning. På eftermiddagen bär det av till 24-timmars på ringen, bilen åker på släp. Kommer bo i Nürburg hos Helga Krämers dotter
_________________ Mikael Lindqvist SVKG 692 |
||||
![]() |
Våra race- och banåkarbilar
MB 2.5-16 EVO 1 König-Pilsener DTM '90 - SÅLD
|
29 besök senaste veckan (464735 totalt) |
