Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Allmänt banåkaforum
Kylare bak - värt besväret? Vikten av viktfördelning
3522 besök totalt
--
Eskilstuna
Här sen Jul 2005
Inlägg: 532


Trådstartare
Kylare bak - värt besväret? Vikten av viktfördelning

Sitter med en bil som har stor och tung motor monterad nästan helt framför framhjulens centrum, 4wd är det också. Så, för att förbättra det hela så kan det ju vara läge att hänga kylsystem bak - läste en tråd av tacq om detta men jag ville inte vara inne och rota i den. nå, Göran Malmberg hade ett intressant sista inlägg i den tråden där han konstaterade att det inte är så enkelt som att bara klämma dit kylaren. Han såg det lite mer ur komplett fordon. Saker som dök upp i den tråden och som jag fastnat för:

- Svårt att få till flöde över kylaren
- Svårt att få till bra diffusor om man tar luft under bilen
- Svårt att fixa till kylsystem i stort (pumpar, termostater osv)
- Ökar total vikten på bilen
- Ökar behovet at ström (ev. elpump)

- Bra för viktfördelning
- Bra ur service-ability (lättare att hiva ur motorn)
- Ger större frihet för framtida ombyggnader
- om det ska gatreggas kan det vara läge att ha med det från början

Jag är rätt kluven. Är det viktigare med viktfördelning eller låg vikt? Är vinsten med kylaren bak, alltså viktfördelning och service, så stora att det väger upp baksidorna - problem allmänt? Att man på en rallycrossbil (tittar mycket på dem, roliga byggen!) flyttar den är väl mer pga av att det knuffas lite ibland? Visst borde man bry sig om viktfördelning där med men... Min tes är att det förenklar väldigt mycket att ha den fram, det liksom funkar och väger ine såå farligt mycket. Visst, det är vikt på helt fel ställe men det är funktionellt. Jag känner att jag skapar en massa problem med kylaren bak. Jag gillar inte heller idén med att dränka bilen i scoop utan ska kylaren bak så ska luften in under golvet. Tips och idéer mottages varmt.

_________________
Henrik Eriksson

Sluta jiddra, börja rejsa!
Citera
Niklas Falk
Fixhult
Här sen Apr 2004
Inlägg: 20321



Alla racinglösningar (oavsett gren/klass) är ofta styrda av reglementen som gör olika saker mer/mindre fördelaktiga. Totalvikten kan man ofta kompensera med mindre barlast (det är sällan som vikten är helt fri).

I RC är ju viktfördelningen viktig för starten men att komma i mål efter att ha knuffat lite är också viktig.

_________________
Niklas Falk
www.SPVM.se
Citera
Corolla gtr
Norrahammar
Här sen Nov 2005
Inlägg: 239



Då denna topic är den kortaste så skriver jag här, har kollat på alla topics om att ha kylen i bagagen och märkt att ingen sagt om man får ha det hos SBP, eller har alla ombyggt fordon som har kylen bak?
Blir ju ett "hål" i golvet som de kan anmärka på.
Någon som vet?

_________________
Jonne Carlsson

Fiesta Xr2 113hk
Audi 100 2,2 TURBO Racebil 342hk
Audi 100 2,2 Quattro Avant 139hk
Mitsubishi Galant V6 163hk
Citera
therealpinto
Skellefteå
Här sen Dec 2002
Inlägg: 5898



Bilprovningen brukar inte ha åsikter om kylaren bak i sig. Däremot gäller det ju att se till att det inte finns vassa kanter, inte rör i kupén som man kan bränna sig på osv.

/Gustaf

_________________
---/In search of Maxwell's demon---/
Egentligen heter jag Gustaf Ulander - men therealpinto är väl vad folk känner till...
SFRo-besiktningsman i Skellefteå
Citera
Corolla gtr
Norrahammar
Här sen Nov 2005
Inlägg: 239



Tackar

_________________
Jonne Carlsson

Fiesta Xr2 113hk
Audi 100 2,2 TURBO Racebil 342hk
Audi 100 2,2 Quattro Avant 139hk
Mitsubishi Galant V6 163hk
Citera
firefish
Stockholm
Här sen Apr 2009
Inlägg: 285

Namndispens
Namndispens

Anledningen till att montera kylet bak är väl oftast för att få plats med rejäl ic, hur mycket tror du att det går att flytta tp med hjälp av detta?

Men lite nytta lär det väl göra, framför allt om du konverterar till elektrisk vattenpump och sätter den bak också. Det innebär väl lite mer arbete med ombyggnad/flytt av termostat men allt går. Sätt generatorn bak också och driv den från medbringaren (har sett sådan lösning på nån rejsBMW). Elservopump bak kanske? Batteriet är väl redan där bak kan jag tro.

_________________
Magnus W

Porsche 968 CS
Citera
Karlsson
Vaggeryd
Här sen Jan 2003
Inlägg: 1848



Jag har en e30 (se min projekttråd) där jag satt en kylare bak. Kör med orginalpump, termostat med 3mm hål i och omgjorda rör för så rak väg som möjligt, två NACA scoop i rutorna och två rör under bilen som transporterar luft via slangar till en tät behållare runt kylaren.

Kör 450hk och har 80 grader som max, förviso inte åkt bana.

_________________
/Andreas Karlsson
Camaro V8TC
Citera
Allmänt banåkaforum
Kylare bak - värt besväret? Vikten av viktfördelning
3522 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande