Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
SÄLJES Sportbilar, banpreppade gatbilar
SÄLJES: Toyota MR2
53 besök senaste veckan (965 totalt)
_abbe_
Motala
Här sen Apr 2007
Inlägg: 7


Trådstartare
SÄLJES: Toyota MR2

Detta exemplar är bestyckat med väl uttänkta uppgraderingar, för att skapa en ideal landsvägsmissil eller början av en trackdaybil, det är upp till den som antar utmaningen.
"Bygget" är påbörjat, men behöver nu en förare som inte är så ljudkänslig.
Ändlöst med dokumentering på uppgraderingar, kvitton, bilder finns att tillgå.
Men självklart är detta inte den perfekta utställningsbilen med 564km på mätaren från fabrik, som du kan skryta om medans du dricker din whiskey i garaget och berättar på forum hur mycket bättre du är än andra MR2-ägare.

Men för dig som vill köra och uppleva en råare körkänsla från en enklare tid, är detta bilen för dig.

Låt oss gå igenom bilen så genomgående vi kan, steg för steg;

Det mesta i drivlinan är utbytt och uppgraderat över tidens gång.
Bland annat är koppling, urtrampningslager, växellådsolja, packningar i växellådan utbytt.
Motorn är uppgraderad till en senare version av 1ZZ-FE från 2006 för att bota barnsjukdomarna som medföljde från fabrik.
Vid motorbytet passade man även på att byta ut kringdelar såsom oljetråg, termostat, drivrulle, vattenpump, remmar etc.
Zero exhausts genrör, magnaflow katalysatorer, lambsonder, motorfästen (Kirk's racing), och så vidare.
Listan blir för lång för att skriva ut.

Chassit är uppgraderat med poly & alubussningar, BC-RA coils, endlinks, krängningshämmare, fjäderbensstag fram & bak, hårdare belägg & stålomspunna slangar och så vidare.
OZ Ultraleggera fälgarna kläs av Yoko Advan som med hjälp av bromsdamm har fått en fin och matt finish.

Generella komponenter såsom sufflet, hardtop, stolar, ratt, växelspak, 4-punktsbälten från Schroth, störtbåge är uppgraderat under bilens livstid och är därav i enastående skick.

Det finns en stereo (till och med den är uppgraderad) men är enligt mig mindre viktig. Man kör den här bilen för att köra!

Det finns 4 punkter jag vill lyfta på bilen, varav ett märke på höger sidokjol, spricka i nederkant på stötfångaren fram, lite märke från de-bagdeing höger bak samt märke på höger framdörr.

Är du genuint intresserad så tar du kontakt med mig genom meddelande, så tar vi det därifrån.
Enklast är att faktiskt titta på bilen i verkligheten.

Vid eventuell provkörning med någon annan än mig bakom ratten kräver jag en handpenning som betalas via Swish för båda parters säkerhet.

Export is welcome.
Toyota MR2 1ZZ-FE Midship Runabout Trackday Backroad Mittmotor Svansmotor Lättvikt

Pris: 130 000kr

Har även ett motorpaket bestående av en 2zz-ge motor med 6 växlad låda
Som kan köpas till.






_________________
Albin Arab
Citera
SÄLJES Sportbilar, banpreppade gatbilar
SÄLJES: Toyota MR2
53 besök senaste veckan (965 totalt)
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande