Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Allmänt banåkaforum
Beetle RSI
1168 besök totalt
Christopher Thunman
Trosa
Här sen Apr 2004
Inlägg: 81


Trådstartare
Beetle RSI

Någon som har erfarenheter av denna bil?

Jag tänkte mest på om någon kört, åkt med eller känner någon som äger denna vagn. All förstahandsinformation är välkommen.

MVH

_________________


Nuvarande:
Volvo S60R (370 hk)
Tidigare:
327 -89 TURBO (750 hk)
M3 -88 TURBO (450 hk)
Citera
C

Här sen Feb 2003
Inlägg: 1743



Det var väldigt länge sedan jag tog en 3 min tur bakom ratten i en sådan så minnena är inte de tdligaste men jag kommer ihåg att jag tyckte att den itne gick något speciellt varesig rakt fram eller i kurvor gämfört med tex en r32, att den såg ballare ut än den gick och att det var skitlite prestanda för nypriset.

mvh C

_________________
Christian Lange
458
Citera
särås
Enköping
Här sen Nov 2002
Inlägg: 1396



Har tyvärr bara provkört en innan jag köpte min Golf R32 (som jag nu sålt)...
Den är tyvärr till och med slöare än Golfen samt att jag hade problem med styrningen och nå mer detaljer jag glömt bort, så tycker att Golf R32 var ett bättre köp!
Dock tycker jag fortfarande att den är rå så in i helvete att titta på!
mvh

_________________
Jimmy Särås på Stertman Motorsport
www.stertman.se

Din Audi, Bentley, BMW, Cupra, Lamborghini, McLaren, Mini, Porsche, Seat, Skoda & Volkswagen specialist.
Citera
Barbapappa
Mölndal
Här sen Feb 2003
Inlägg: 1837



Jag inbillade mig att den låg bra på vägen när jag provkörde en helt ny då 01? Den kändes mer 'rejs' än r32an som jag körde nåt år senare, kan ha varit alla vingar och plast som monterats från fabrik?
Inredningen och den biten kändes ju mycket trevligare också, man satt som man skulle och skillnaden mot en vanlig beetle är hyfsat stor.

Var det 250st som tillverkades? Minns att jag tyckte den var väldigt dyr när det begav sig i.a.f. strax över 600000kr...


Bild från wikipedia

_________________
Peter Karlsson
Citera
RS 1800
Göteborg
Här sen Feb 2003
Inlägg: 3340



om den inte är en replika så har det rullat en i silvrig i Göteborg i många år. Såg den senast för nån månad sen

_________________
:: Mikael Lindqvist
Citera
Christopher Thunman
Trosa
Här sen Apr 2004
Inlägg: 81


Trådstartare
Det var inga glada nyheter Ni kom med.

Jag har varit sugen på denna bil sedan den kom ut men nypriset var ju det mercaklass på. Nu börjar de komma ner i pris men som jag misstänkte väger nog inte fördelarna upp den svaga motorn och att hur du vrider och vänder på det så är det fortfarande en Beetle. (Min kära mor rattar ju en sådan och hon har det inte lätt runt korvmojjen )

Jag tar gärna emot mer feedback då jag ännu inte helt avskrivit denna "skönhet".

_________________


Nuvarande:
Volvo S60R (370 hk)
Tidigare:
327 -89 TURBO (750 hk)
M3 -88 TURBO (450 hk)
Citera
Allmänt banåkaforum
Beetle RSI
1168 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande