Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Inför träffar
Drifting tävling Lunda 23/8
1012 besök totalt
Jani
Eskilstuna
Här sen Sep 2004
Inlägg: 227


Trådstartare
Drifting tävling Lunda 23/8

Rasbo MK arrangerar Swedish Drifting Series Shootout Challenge på Lunda Flygfält.
Den 23 Augusti körs SDS SC, tävlingen körs på taxibanorna på Lunda Flygfält.

Tider för träning och tävling är följande:

? (Fylls i när jag fått informationen)

Tillåtet att dela bil.
Startavgift 350:-
Licenskostnad: (Endagslicens) 150:- Eller giltig SBF Driftinglicens

Anmälan är bindande och ska göras till Chrille på chrille@gasamk.se, senast 14/8. (För att finnas med i programmet) Efteranmälan på plats är möjlig.

Anmälan ska innehålla:
Förnamn:
Efternamn:
Bil & Årsmodell:
Telefonnummer:
Mailadress:
Startnummer:
Klubb:
Info: tex tidigare meriter, tävlat i andra sportgrenar, vad som är gjort åt bilen, sponsorer, mm

Betalning görs på plats tävlingsdagen.

Vad som gäller för skyddsutrustning: Godkänd Hjälm, heltäckande klädsel, bomullshandskar, skor (med läderinbunden sula).
Vad som gäller för bilen: Bilen behöver ej vara godkänd av SBP, eller inregistrerad i Sverige. Däremot ska den klara en enklare besiktning, så som bälte, stolsinfästning, rattstång (infästning), tank (om annan än bilens originaltank används), bromsar ska fungera.
Bilar utan tak, ska ha störtbåge monterat, samt armstraps.

Besiktningsfunktionärer kommer att utföra kontroll innan start och lämna ett startnummer om bilen och skyddsutrustningen är godkänt.

Tävlingsledare: Peter Eriksson
Teknisk Chef:
Domarordförande:
Bedömare:

Deltagare: Max 25 deltagare + reservplatser

Tävlingsklass: Modified

Priser: Pris till 1:a, 2:a och 3:e plats efter tävlingens avslut

Ansvar
Deltagande i tävlingen sker på den tävlandes egen risk, den arrangerande klubben samt dess tävlingsledning och funktionärer kan således inte utan vållande göras ansvariga för person- eller sakskador som under tävlingen drabbar deltagaren

Tävlingsdeltagare och funktionärer har igenom sin anmälan att delta i tävlingen samtycke till att vederbörandes personuppgifter registreras i tävlingsarrangörens dataregister samt att arrangören, inom av sin verksamhet, oavsett mediaform offentliggör namnuppgifterna.

Texten kan komma att ändras.

_________________
Jani Tauriainen
Bmwsc#476
Bmw 330 M e36:a
Citera
Inför träffar
Drifting tävling Lunda 23/8
1012 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande