Hittade ingen egen tråd för Project CARS.
www.projectcarsgame.com
Dröjer ett tag innan det släpps (Mars 2015) men det ser väldigt lovande ut
Någon här som kör betorna?
Någon här som kör betorna?
Magnus ThoméHittade ingen egen tråd för Project CARS.
www.projectcarsgame.com
Dröjer ett tag innan det släpps (Mars 2015) men det ser väldigt lovande utNågon här som kör betorna?
Ramlade över den här videon idag och tappade hakan typ.
Helt sanslöst.
https://www.youtube.com/watch?v=4Jc51w_VCzE
Magnus Thomé
Ringen i regn;
https://www.youtube.com/watch?v=UU946K6ZkSM
Magnus Thomé
Det har utvecklats lite sen jag körde bilspel sist!!
Det är enkelt skilja på verkligheten och simspel.
På simulatorn är det fullt med folk på läktarna ...
/B
Magnus Thomésweanders skrev:Ringen i regn;
https://www.youtube.com/watch?v=UU946K6ZkSM
Det har hänt lite på... 13-14 år![]()
![]()
![]()
![]()
https://www.youtube.com/watch?v=33513wuOWmA
när i mars kommer spelet ut:)?
Magnus ThoméDet ser riktigt nice ut, men jag blir alltid lite tveksam till spel som har en massa olika fordon. Har de verkligen tagit sig tid att utveckla fysiken på alla olika bilar??
.
Behövs det verkligen utveckla fysiken på varje bil? Är det inte bara att mata in värden i en parameterfil?

Som nördig simracer har jag försökt följa utvecklingen av simulatorer av senaste generationen.
- Project Cars är ju väldigt snyggt (observera att detta är promoklipp, AC såg lika snyggt ut i promo men inte lika bra i verkligheten), och helt ok fysik enligt de testare jag läst.
- iRacing har bra fysik, ser helt ok ut och har en fantastisk lösning på spontan onlineracing (men är väldigt dyrt).
- Assetto Corsa är snyggt (väldigt snyggt med rejäl dator) och har bra fysik.
- rFactor2 kan se väldigt snyggt ut men är då väldigt krävande (så ser bara helt ok ut för oss med vanliga dödliga datorer), men fysiken är fantastisk.
Detta är såklart mina personliga preferenser, men jag gick fullt ut på körkänsla och fysik (sightseeing hör inte hemma på bana) och har inte ångrat rFactor2 en sekund. (AC är nog mitt andraval som det ser ut just nu)