| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Bilder o videos
LIte annorlunda gammal DATSUN
|
2994 besök totalt |
|
Jag har inte sett en Datsun-kombi sen min mosters kermintgröna 77:a rostade upp och försvann nångång runt 1982-3. Mitt ganska svaga minne av den bilen säger mig att den var lik bilen på bilden, men jag tror inte att den hade sexa med turbo förstås.
_________________ Göran Karlsson |
||
Nja kanske, men jag var nog ute och cyklade innan. Kollade lite på nätet, och jag tror den kombi jag minns snarare var en 120Y. Den har rätta knycken vid bakdörren så som stämmer ihop med mitt minne.
http://www.fortunecity.co.uk/pitstop _________________ Göran Karlsson |
||
|
Annars finns ju den lilla kombin Datsun 100A,http://www.fortunecity.co.uk/pitstop/racer/108/cherry.html. En sådan har/hade (jag komner inte ihåg om den fortfarande fungerar som lekstuga) en kompis stående på gården en herrans massa år efter motorras. Den "nya" motor blev aldrig isatt.
_________________ Gunnar Östlund "Jag kör för att det är kul, inte för att det ska se kul ut" |
||
|
Mamma och pappa hade tre Datsun 120Y som jag minns, en grön och en orange samt en vit till sist. Så så ovanliga var de inte på 80-talet!!
|
||
Är det en kombi? Jag vet var det brukar stå en 120Y coupe här i stan, men ingen kombi... Det var lite AMC Pacer-varning på 100A, tycker jag.
_________________ Göran Karlsson |
||
|
De vi hade var kombi modell, men den finns säkert som coupé oxå.. Är inte en 160Z då?! Har för mig ett den svågernhade hette så!
|
||
![]() |
Bilder o videos
LIte annorlunda gammal DATSUN
|
2994 besök totalt |
