Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Allmänt banåkaforum
Åka bana på vintern?
927 besök totalt
Fordie
Sala
Här sen Mar 2004
Inlägg: 18


Trådstartare
Åka bana på vintern?

Hej! Ber för det första om ursäkt för min inaktivitet (lär väl inte bli jättemycket bättre, än iaf..). Finns ju inteså mycket att diskutera med er banåkare innan man fått sitt egna kort

Iaf, så nu börjar det närma sig! Körkortet! I dec iofs, men bara tre månader exakt nästan.

Det jag funderar över är banåkning på vintern, finns det någon bana som värms upp eller finns det någon inomhusbana som det går att gasa lite på?

Ni kommer ju ihåg när jag kom hit. Då var jag inte mycket för bana.. Efter att ha varit ute och åkt lite på småvägarna här med scorpio v6an så har det vänt. JAG VILL ÅKA BANA!
Det som sätter käppar i hjulen är ju snön, det är nog bra mycket snö lagom tills att jag får kortet. Och då är det ju ytterligare några månader innan det blir varmt igen..

Jaja. Om ni vet av något sånt jag söker, så säg gärna till! Gärna om det krävs någon licens eller annat för det också..

Tacksam för svar!
Mvh, Peter

(Föressten så kommer Caprin att gå på bana, har ändrat mig )

_________________
Peter Eriksson, 17, Sala.
Längtar efter kortet ~
Citera
Magnus K
Linköping / Vikingstad
Här sen Jul 2003
Inlägg: 3886



Njaaa... De sista banträffarna brukar ju landa i oktober nånstans? Kika i Thomés eminenta Bankalender här!

Annars så kommer ju vintern med kyla och is, kanske är ett bra sätt att lära sig balansera sin bil genom att köra på en upp-plogad isbana? Några motorklubbar brukar ju hålla banor igång på vintern, håll ögon och öron öppna. OBS, jag är livrädd för svaga sjöisar så se till att isen är säker först! och åk aldrig ensam!

Mvh
Mangan

_________________
Magnus Karlsson, Scott Genius 750
The older I get, the faster I was...
Citera
Daniel Kihlgren
Vagnhärad
Här sen Mar 2003
Inlägg: 2334



Sturup har öppet så länge det inte är is och snö.... så var det väl förra året i alla fall. Där nere i sydeuropa kommer ju snön sent

_________________
/Daniel Kihlgren
VW 1200 -65
Punto GT -96
Citera
Fredrik C
Malmköping
Här sen Nov 2002
Inlägg: 5388



Just nu så går man ju o trånar efter att komma ut på en fint plogad sjö en solig o fin Januaridag thumbs up !
Det är nog den typen av banåka vi får ägna oss åt på vinterhalvåret! o det är ju inte fel !

_________________
Fredrik Cednert
PCS 7484
NS: 9 varv
NS BTG: 9.10.21

Citera
Claes Haglund
Brämhult
Här sen Jan 2003
Inlägg: 4467



Fredrik C skrev:
Just nu så går man ju o trånar efter att komma ut på en fint plogad sjö en solig o fin Januaridag thumbs up !
Det är nog den typen av banåka vi får ägna oss åt på vinterhalvåret! o det är ju inte fel !


Tänker i samma banor nu. Försöker undertrycka banåkakänslorna så mycket det går och sikta på isåkningen i vinter eftersom jag inte har någon banåkabil nu.
Isåkning är kul. Särskilt om man har en bil man inte bryr sig så mycket om så man kan ta spjärn mot snövallar och liknande.

_________________
Claes Haglund

Högspänning till vardags och högoktanigt till helgen
Citera
Bistec
Linköping
Här sen Jun 2004
Inlägg: 2444



På vintern kan man ju även hålla tillgodo med inomhusgokart vilket väl också är rätt bra träning i vissa avseenden....

_________________
/ Martin Spetz

Racern:
Citera
Cédric
Uttran/Sthlm
Här sen Mar 2004
Inlägg: 3274



Körde hela vintern med farsans 740, det blev väldigt mycket sladdtränande på parkeringar och i industriområden, kan säga att man blir jäkligt mycket bättre på att kontrollera bilen efter att ha fått känna på den ordentligt.
Den här vintern så blir det åka med min 924 om den är samarbetsvillig, snököra e kul, men inte för bilen

_________________
Cédric Nyberg
Porsche 924 Turbo
Toyota GT86
Formel Vee Veemax MKIVB 1970
www.instagram.com/garagecedric/
Citera
Allmänt banåkaforum
Åka bana på vintern?
927 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande