Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |
![]() |
Allmänt banåkaforum
![]() |
1613 besök totalt |
Bra fråga, för avståndet mellan två longitudlinjer ändras ju närmare polerna man kommer (longitudlinjerna går ju mot samma punkt)
|
Gör en nurbsbeskrivning av jorden m.h.a. kända long/lat-punkters kartesiska koordinater. Sedan är det bara att lägga in p1(long.lat) samt p2(long,lat) och få ut avstånd mellan dem. En sådan nurbsbeskrivning borde väl någon ha gjort.
_________________ /Anders Ytterström #24, #64, #88 |
Beror ju lite på vilken precision du vill ha och storleksordningen på avstånden. Jag gjorde en gång en enkel beräkning i excel, där long-lat för två punkter matades in och ut kom avståndet mellan punkterna. Det var en enkel modell, som via sfäriskt polära koordinater och skalärprodukt räknade ut vinkeln mellan de två vektorer som long-lat bildade. Den byggde ju på att jorden approximerades med en perfekt sfär. Men har man högre krav på precision räcker det kanske inte till.
_________________ Niklas Zetterling |
_________________ Kenneth Lundblad Westfield SEiW Mini Jem GT |
![]() |
Allmänt banåkaforum
![]() |
1613 besök totalt |