Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Allmänt banåkaforum
Murcialago
410 besök totalt
Göran Malmberg
Bromma
Här sen Feb 2003
Inlägg: 3893


Trådstartare
Murcialago

Var på Sollentunamässan. Stereomässa, men dom hade en Lambo Murcielago där. Snabbt under med kameran för å se vad som dolde sig under skalet. I stora drag en Countach från 1971! Vad hjulupphägningen anbelangar.

Har inga mått, men inte skiljer det mycket från det "normala". Sticker emellan en drivaxel för fyrhjulsdriften. Så stötdämparen sitter över övre A-armen.

Det är lite sladdar osv, som hänger i framvagnen. Troligen deras belysning under bilen. (Gudbevars). Men ingen särsild undersida att skryta om.


Sen har vi då bakänden. Dubbla coilovers i likhet med Countach. Men samma standard på resten som Panteran från 71.

Golvet under kupen såg dock tjusigt ut. Heders var värmeskyddade.
Så det finns potential att göra något. Det förefaller vara ett stadigare chassie än tidigare.

Summa. Vanlig hjulgeometri. Ingen ground effekt. En bit kvar till Saab;s vridstyvhet. Men ett rätt maffigt yttre.
Köper lungt hellre Porsche eller Ferrai. Redan Jaguars bil för ett antal år sedan står skyhögt över. (I mina ögon).
Göran Malmberg.

_________________
Hemipanter Göran Malmberg
Citera
Allmänt banåkaforum
Murcialago
410 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande