Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Skruva banåkabil
Blanda rostfritt och svartstål i avgassystem?
8 besök senaste veckan (3705 totalt)
turb00le
Norge
Här sen Jan 2012
Inlägg: 16


Trådstartare
Blanda rostfritt och svartstål i avgassystem?

Hej

Ska göra ett nytt avgassystem och undrar om nån har dåliga erfarenheter med att blanda rostfritt och "svart" stål?
Grejen är att jag har bra priser på apple dämpare men dom finns endast i svartstål i dom dimensionerna jag ska ha. Sen har jag bra priser på rostfritt genom jobbet så det blir i princip billigare änn att köpa bonnjärn på biltema.
Jag tänkte jag tigga ihop rören för att det ska hålla en bit, det ska på en bil som används varje dag hela året.
Ljuddämparna svetsar jag inte i, bara änvänder muffarna och klämmor.

Är medveten om detta med galvanisk korrosion, men hur stort är egentligt problemet på ett avgassystem?

_________________
Ole Nylende
Citera
Christer Johansson
Nora
Här sen Feb 2011
Inlägg: 173



Jag har själv gjort så både med svarta rör och rostfria dämpare och tvärtom. Det är ett problem.
Funkar säkert bättre på en sommarbil men på vintern händer det grejor. Räkna med ett par år innan skarvarna rostat av.
Vet inte om det är bättre att svetsa ihop med övergångstillsats, rotgas osv. Eller om det blir samma resultat. Möjligen bättre att svetsa in en bit svart före och efter dämparna för att dom ska klara sig längre och att byta den rörbiten när det rostat

_________________
Christer Johansson
Citera
beepbeep
Uppsala
Här sen Feb 2003
Inlägg: 3457



Jag har lagat ett 20+ år gammal RF Audi S4 avgassystem mha. vanliga rör från Biltema och det har hållit i över tre år. Jag kapade bort gamla mellandämparen och ersätta den med två rör från Biltema som jag TIG:ade ihop med resten. Sen sprayade jag rören med Zincspray (vilket har kanske agerat "offeranod"). Det är som sagt inte optimalt men det kommer inte att gå hål på omedelbart heller.

_________________
G o r a n A m c o f f
Citera
Skruva banåkabil
Blanda rostfritt och svartstål i avgassystem?
8 besök senaste veckan (3705 totalt)
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande