| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Bilder o videos
Ny BMW rallybil
|
3206 besök totalt |
|
Ny BMW rallybil
http://video.google.com/videoplay?do Småtuff...
_________________ Daniel Steiner |
||||||
|
Ny å ny...den karossen kom -95.
Tuff dock. Det snackas om att nya 120d kommer dyka upp i rally Grp.N. Vore kul att se. |
||||||
Nybyggd då =P Ja BMW är lite påväg tillbaka till skogen. Inte utan att man själv sneglar lite på det. _________________ Daniel Steiner |
||||||
-94 om vi ska vara petiga
Han har förhoppningsvis ganska kort styrväxel, annars får han veva en hel del. Undrar vad det är för motor, den låter frisk och verkar riktigt rapp. Kan det vara en bra iordninggjord is-motor? |
||||||
http://video.google.com/videoplay?do Tja, det här knäcker väl BMWn med hästlängder. Men så är det ju en Alfasud Sprint... ...med en mittmonterad Ferrari V8a. _________________ Ciao Peter Söderlund Ferrari 328 GTB | Alfa 159 Q4 |
||||||
Låter som en S14 tycker jag, men det är ju bara en rejäl höftning. Gott låter den i alla fall!
_________________ Claes Haglund Högspänning till vardags och högoktanigt till helgen |
||||||
Vill minnas att det är en M42 i den. Firman som jag minns namnet på, den med sin sponsorlogga över bilen, har nga riktigt vassa sånna på sitt samvete...men oxå S14 så vad som sitter i den just på filmen vet jag inte med 100% säkerhet. Daniel: compavten har ju varit klassad länge nu med ett flertal olika motorallternativ. Särskillt om man åker mkt RS på asfalt så borde det vara en klar vinnapotential i en sådan rätt byggd. Peters röda verkar ju gå rätt bra tex.
Eller fluktar du på en 1-serie?
|
||||||
|
När tråden ändå spårar lite snett tycker jag ni skall kolla in den byggsidan här http://www.amazonen.se/.
(Nej, det är inte en Volvo.)
_________________ Gunnar Östlund "Jag kör för att det är kul, inte för att det ska se kul ut" |
||||||
om jag inte fattade Anders Johnsen alldeles fel så har han kastat ut sexan ur sin rallycompact till förmån för en fyra köpt från US of A. Nånting ditåt gick snacket när vi pratades vid i våras. Förresten - inte fasen var det någon vinnarchaffis i filmens BMW.
_________________ Pegasus 7Plus |
||||||
titta på hans startnummer så kanske det klarnar _________________ Sebastian Steiner Vw golf Mk5 cup Vombsmotorsport |
||||||
Tycker den låter tam jämnfört med en viss ORANGE compact här på forumet hehe.. men å andra sidan är jag frällst i M3:ans raka 6:a!
_________________ Johan - Prospekterar Cayman |
||||||
![]() |
Bilder o videos
Ny BMW rallybil
|
3206 besök totalt |

