| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Skruva banåkabil
Stötdämparbyte i omgångar?
|
882 besök totalt |
|
Stötdämparbyte i omgångar?
Tjena alla. Min Golf GTi 16V som ja åker på gata och träffar med behöver nytt. Skall byta stötdämpare runt om och det blir Gula Koni. MEN ja har inte råd med alla nu. Blir fram ELLER bak i första omgången. Kommer att hinna en träff mellan detta och nästa köp! VAR SKA JAG BYTA FÖRST? Fram eller bak? Ja jag vet att det kommer ge en del mysko fenomen. Detta för att fram respektive bak har olika dämpare. MEN det är inget mot för vad jag har just nu iaf =) Kommer bli ljusår bättre hur ja än gör om ja inte tar nå skrot. Alltså Fram eller bak?? Var börja för att börja nånstans?? Gärna motivera varför respektive val är bättre? _________________ Jocke Hellqvist. |
||
|
Jag skulle säga fram, främst för att inte få en farligt överstyrd bil men också för att det är mest vikt där. Tyvärr blir den väl annu mer understyrd då men det får du leva med.
_________________ Mattias Österberg Porsche 993 C2 -94 Porsche 968 CS -93 [SÅLD och saknad] |
||
|
Mina erfarenheter säger att det inte kommer bli så radikalt. Jag hade GAZ runt om på min bil, men nu i våras åkte frambenen av då dom ska sättas på turbon sen, bakdämparna sitter kvar, mest pga slöhet. Jag kan inte säga att det är särskilt stor skillnad, dom är ganska mjukt justerade. Fungerar fint utan skumt beteende.
_________________ Cédric Nyberg Porsche 924 Turbo Toyota GT86 Formel Vee Veemax MKIVB 1970 www.instagram.com/garagecedric/ |
||
|
Re:
Hmmm haha
Tror .....alla är sämst. Eller dom är ganska nya men inget att hoppa av glädje över. Har problem med utfjädring speciellt baktill. Blir vingligt då och när det inte är nog returdämpning. Funderar på dropstopp och bättre dämpare. _________________ Jocke Hellqvist. |
||
|
Du skriver att du kommer att hinna med en träff innan du har möjlighet att byta nästa par...
Är det en träff eller är det en körning? om du skall "träffas" så kan du ju ha vad för skit som helst bara bilen står på fyra hjul mer eller mindre. Är det körning, så rekommenderar väl inte jag att köra alls med dåliga dämpare, det är ju rent farligt. Alltså... Träff: Byt de dämpare som passar plånboken bäst för tillfället. Körning: Byt de dämpare som passar plånboken bäst för tillfället, men kör inte bilen på banan.
_________________ Anders Franzén 320i Coupé -80 Hennarot |
||
![]() |
Skruva banåkabil
Stötdämparbyte i omgångar?
|
882 besök totalt |

