Lennart Mäkinen skrev:
Jag hoppas Bebi är snyggare "i fläsket" än på bild.
Förhoppningsvis blir den väl kul att köra också.
Bilen som dom körde stog på skolan för någon månad sen. Tycker inte att den är speciellt snygg även i verkligheten om jag ska vara ärlig. Fast dom mera färdiga bilarna såg ju bättre ut.
Fast kul att köra blir den nog granterat!
Fick även en pratstund med han som hade ritat bilen. Han sa dock inget speciellt egentligen. Förutom att Lättkonstruktioner på KTH hade varit involverade på något sätt och att karossen var byggd av en båttillverkare i Italien som bygger F1 båtar normalt. I övrigt sa han inget som inte berättades i programmet.
Fick dock studera bilen en del och den verkar klart mysig chassiemässigt. Vore en klar dröm att konstruera och bygga något liknande.
Konceptet med mittmotor och låg vikt är ju inte dumt alls. Tvivlar dock på att den blir snabbare än en Radical då den inte har så mycket aerodynamiska hjälpmedel.