Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Bilder o videos
Bilder och film från nattkörning på Miami Homestead!
1257 besök totalt
CobraErik
Stockholm/Miami
Här sen Aug 2005
Inlägg: 343


Trådstartare
I helgen så var det ett Hooked on Driving Event på Miami Homestead Speedway, och för första gången någonsin på en privat track day så kördes det i mörkret! Klart spännande att köra banan med noll belysning på "infield" och lite smått på dom längre rakorna! Det tar på krafterna och man kör verkligen i blindo i vissa kurvor. Man får liksom gissa sig fram till apex vilket kan vara oehört spännande i höga hastigheter. Men det var en superkul upplevelse att köra efter mörkrets infall och kan klart rekommendera det om möjligheten finnes.

Förutom ett par kundbilar som var på plats och körde så hade jag med mig min Camaro (givetvis!) och även våran Z06 RTC-650. Chassi och bromsar på den och i nuläget helt original och jag ville få ett par testvarv som grund för dom kommande moddarna. Det är en jävla skillnad att gå från en 550hp 2-tons muskelbil till en 1400kg's Z06 med 650hp! Jag fick bara in en 5-6 varv innan bromspedalen gick i botten i 250kmh nerför mittrakan (klart spännande i mörkret...) men jag hade över 50kmh högre sluthastighet på långa rakorna och fick bromsa på ställen som jag aldrig behövt innan med Camaron lol.

Vi hade även med ett par kunder som vi bjöd på ett par varv i våra bilar, samt så tog jag ett par varv med dom i deras. Det gav mig en chans att se hur dom betedde sig på bana, men även en chans för Paul att datalogga hela varven och se om han kunde förbättre något för banmappen på bilarna.


Här är filmen i allafall, som ni ser så var det förbannat mörkt ute! Bilarna låter ju bara för jävla gott vid 7000rpm så höj volymen och kolla i HD!

YouTube - Torq @ Homestead Night Event with Hooked on Driving, Camaro & Z06!

och lite bilder!

Solnedgång över läktarna





Våra garage, så otroligt skönt att ha garage vid sådana här event. Just för att kunna ha "sin" plats med verktyg, stolar och solskydd!









Lite suddig bild, men herren till vänster i passagerarstolen är en av programledarna för Ultimate Car Build-off på Speed Channel, och han som kör är en av cheferna från Hendricks Motorsports (som bygger motorer och bilar för Grand am serien bl.a.).





Lastar av i Torq depån!









Vårat senaste Z06 projekt, Katech kam, ARH headers, Halltech kolfiberinsug, Rennen Forged fälgar mm mm. Sjukt snygg!





Ett till av våra projekt, hittils har han "bara" chassi och avgassystem, men nästa vecka kommer en 2.8L vattenkyld Kenne Bell kompressor, Torq custom cam och en hel del annat skoj! Han är f.ö. en av våra lokalpoliser så han är oehört bra att ha att göra med :P







Blev grannar med ett par Porschar som snabbt flyttade på sig, dom ville inte hänga med oss rednecks.





















Track prep! Med Pfadt Camberplåtar kan jag med enkla medel justera från -0.8 graders camber till -2.5 på 5min. Mycket smidigt!







Fixar lite med dataloggnings programmet inför första passet. Vi ändrade tändning, gasrespons och en hel del annat, otroligt nyttigt att kunna testa varenda ändring direkt när den görs för att se om det gjorde nytta för prestanda och känsla.





Nu blir det mörkt!









Fälgarna är riktigt lätta, 9kg är inte illa för 20" men dom förbannade ventilerna sitter mitt i fälgen och är galet jobbiga att komma åt...















Sen var det dags att ta Vetten ut för ett par varv! Slitna gatdäck bådade inte för några snabba varv men lite kul skulle man väl ändå ha. Det var trots allt första gången på bana med denna bil för mig.

















Kameramontering! GOPro is da shit!





Första intrycket är att originalstolarna är fullständigt värdelösa för banåka, nya stolar står numera på inköpslistan!





En mycket lycklig Erik, fast man blev grymt sugen på att byta in Camaron mot nåt lättare





Kul med tjejer som kör 600hk Corvetter på bana! Själv tycker jag att det är ashett :P





Svart verkar onekligen vara "våran" färg 3 svarta Vetter och en svart Camaro lol



_________________
Erik Cederberg
TORQ (www.gettorq.com)
Miami, FL, 33361
E-mail: erik@gettorq.com
Citera
Emil Jönsson
Ängelholm
Här sen Jun 2005
Inlägg: 896



Var skickar man in jobbansökan? Kan specialisera mig på att skruva av ventilhattarna eller köra ut bilarna ur garaget eller whatever liksom

Hade seriöst inte gjort ont o prova på livet på andra sidan pölen

Låt mig gissa att ni piskade porscharna?

_________________
Emil Jönsson
Citera
rust29
Vikingstad (Lkpg)
Här sen Jun 2005
Inlägg: 225



Alltid lika kul att läsa dina trådar Erik.
Verkar gå riktigt bra för er där borta

_________________
Stefan Örtengren
Citera
CobraErik
Stockholm/Miami
Här sen Aug 2005
Inlägg: 343


Trådstartare
Emil Jönsson skrev:
Var skickar man in jobbansökan? Kan specialisera mig på att skruva av ventilhattarna eller köra ut bilarna ur garaget eller whatever liksom

Hade seriöst inte gjort ont o prova på livet på andra sidan pölen

Låt mig gissa att ni piskade porscharna?


Sjalvklart Hade LITE problem med GT3 replikan med Camaron men det losta sig nar jag bytte till Vetten

rust29 skrev:
Alltid lika kul att läsa dina trådar Erik.
Verkar gå riktigt bra för er där borta


Tusen tack! Jag klagar inte, jag ar faktiskt sjukt nojd over varat resultat och jobbar hart for att det ska at samma hall i manga ar till

/Erik

_________________
Erik Cederberg
TORQ (www.gettorq.com)
Miami, FL, 33361
E-mail: erik@gettorq.com
Citera
Bilder o videos
Bilder och film från nattkörning på Miami Homestead!
1257 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande