Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
SÄLJES
SÄLJES: BMW 635 1988 objekt
572 besök totalt
Jesper_75
Sverige
Här sen Feb 2014
Inlägg: 75


Trådstartare
SÄLJES: BMW 635 1988 objekt

BMW 635 1988 projekt-objekt + 633 1980
Jag har en 635 årsm 1988 som är i hyfsat rostfritt skick, lite rost längst ned vid ena bakskärmen samt kring nummerplåten, kanske något på nån framskärm . Bilen är helt urplockad och i delar då jag skulle bygga racerbil av den, kardantunneln är urkapad men finns kvar om man vill sätta tillbaka original. Även reservhjulsbaljan är bortkapad då tanken var att montera ljuddämpare där. Det är en kort tunnel gjord över bakaxeln under baksätet. Originaltanken är ombyggd och förberedd för 3st Bosch 044 pumpar. Bakaxeln är utbytt mot en från E34 som har justerbar camber, axel utan diff och axlar. Lister, font, lysen och liknande medföljer

Priset gäller det ovan, bilen kan köpas med originalinredning, originalmotor/låda, M5 motor (S38) med diverse trimprylar, sellholm bakben, gängade kortade framben med kortade/renoverade Bilstein (Sellholm), Alcon 6-kolvsok, original motor O låda, M5 motor, bränslesystem osv.

Har även en 1980 års 633 "nylackad" kaross ca 2001 också det ursprungligen ett raceobjekt, så gott som all rost är lagad, eventuellt är elen urrensad ur den.

Finns även en "skrotkaross" med en avgasrörstunnel, rostig, inga papper osv.

8000:- / st eller bästa bud

3000:- För den utan papper

oskar_67@hotmail.com

Jesper Wång Kungsör

_________________
Jesper Wang
Citera
SÄLJES
SÄLJES: BMW 635 1988 objekt
572 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande