Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Skruva banåkabil
optimal sittställning? mått/skiss??
1007 besök totalt
knotan
Åby
Här sen Feb 2006
Inlägg: 6138


Trådstartare
optimal sittställning? mått/skiss??

tja jag har hållt på å tragglat lite med sittpositionen i skylinen ett tag nu utan att komma riktigt bra.

det är ju lite dumt chassie såtillvida att taket är väldigt lågt invändigt och dessutom smalt över taket, men vi kan bortse från det så länge.

har för mig jag sett någon skiss med lite mått hur en "optimal" sittställning bör se ut, om vi säger att jag har stolar jag passar i och är ca 172 , någon som har någon sån exempelbild med mått till ratt/växelspak/pedaler etc ??

_________________
Karossbilar är inte det lite larvigt??
niklas laine
Citera
Eddie Varvstopp
Kävlinge
Här sen Nov 2002
Inlägg: 3134



Är inte sånt väldigt individuellt? Jag är skapt ungefär som en apa, långa armar/korta ben så de mått jag behöver kanske inte funkar för någon annan med samma längd som jag.

Funkar inte de klassiska trixen dvs, 09:15 ratthållning + 90 grader i armbågen = skulderblad i ryggstöd / lätt böjda knän vid full broms/helt urkopplad.. o.s.v ??

Gissar på att du fiskar efter mått att utgå ifrån i en totalt urbåst bil.

_________________
Edvin Persson
#lifeisbetterinracesuits | Porsche 944 -84 | PCS - PCSR - MSCC | Min blogg: http://eddievarvstopp.se
Citera
Skruva banåkabil
optimal sittställning? mått/skiss??
1007 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande