Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Skruva banåkabil
Limning av spräckt plaststötfångare
941 besök totalt
Rolfson
Nyköping
Här sen Jun 2005
Inlägg: 1332


Trådstartare
Limning av spräckt plaststötfångare

Behöver laga en plaststötfångare som har spruckit på flera ställen. Vet att man numera svetsar ihop plast, men här funkar nog inte det. Vet att det finns 2 komp lim som kan fixa jobbet men har inga namn på lämpliga produkter. Någon som har bra tips, hoppas jag

_________________
Rolf Stålheim

Facebook/Stålheim Motorsport
BMW 700 Sport Coupé - 60
M3 E36 Modsport I #57, BMW cup #7
Citera
Johan Edlund
Norrköping
Här sen Jun 2003
Inlägg: 1242



Ta först reda på vilken sorts plast stötfångaren är tillverkad av. Brukar finnas en märkning någonstans som talar om det. Är det termoplast så ska den svetsas med korrekt material, är den av härdplast (ex. polyuretan) så får du limma den.
Citera
König
Tumba
Här sen Jun 2012
Inlägg: 384



Berner har!
Jag kan ta med nästa torsdag till nyköpings bildelar på eftermiddan om du inte löser det innan!

_________________
Erik König
Citera
Christer Johansson
Lindesberg
Här sen Feb 2011
Inlägg: 173



ABS plast limmas med Aceton. Klipp ner småbitar av ABS plast (vanligt i inredningsplast, galler osv) och lös upp i en skvätt aceton i en glasburk över natten. Blandas så att man får en bra konsistens. Det går att bygga upp lager på lager och "spackla" till krossade och spruckna delar. Jag har lagat robotklippare, invändiga paneler, sidokjolar och grillar med detta recept.

_________________
Christer Johansson
Citera
Skruva banåkabil
Limning av spräckt plaststötfångare
941 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande