Vilken kul bana!
Jag hade själv lite svårt att övertala högerfoten att låta bromsen vara och fortsätta hålla stumt full gas i vänstern och högern innan stora schikanen samt genom stora schikanen. Hade även lite problem att hitta bromspunkterna och bromsade nog allt för tidigt på flera ställen.
Det var en trevlig batalj vi fick till på 2:a körpasset Goran! Inte visste jag att du var lagd åt driftinghållet.
MGCC gjorde som vanligt en fin körning! Tack även till Alfa Klubben!
Tyvärr tycker jag att tidtagningen var lite av en besvikelse.
Det är inte lätt för MGCC's tävlingsledning att genomföra en bra tidtagning med begränsad teknik och dåligt antal funktionärer. Men då klubbmästerskapet faktiskt avgörs på tidsträningstiderna så är det ju viktigt att dessa tider stämmer.
Man brukar ju säga att klubbmästerskapet bara är på skoj och det är lika för alla, men då man på andra KM-tävlingar i år sett att det kan vara 100-delar av en sekund som skiljer två tävlande åt så känns lördagens tidtagning lite klumpig.
Det sägs att noggranheten med manuell tidtagning ligger innom 1 tiondels sekund, men först p.g.a ett misstag med dubbel tidtagning på en bil och sedan för att vi testade att medvetet vara två att ta tid på samma bil kunde vi konstatera att det kan skilja runt 3 tiondelar mellan två tidtagare, kanske mer. Det användes en blandning av riktiga tidtagar ur till olika modeller av GSM telefoner med tidtagningsfunktion vilket kanske oxå kan bidraga till o exakt tidtagning. Vissa tidtagningsfunktionärer verkade dessutom lite osäkra på klockornas funktion.
Fredrik