Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Skruva banåkabil
BMW som vägrar starta
14 besök senaste veckan (300 totalt)
baumgardt
Stockholm
Här sen Jan 2011
Inlägg: 243


Trådstartare
Tjena rejsianer Jag köpte mig en bmw e30 som har fått motorn bytt till en m50vanos, men som nu inte vill starta. Tidigare ägare har kört bilen men m50 men den har stått länge. Det är en originalmotor från gissningsvis 95 då den har ews2.

Den går runt på startmotorn men startar inte.
Pumpen startar inte på nyckel. Byglar jag relät hoppar den igång men bilen startar inte.
Tycks inte ha gnista, svårt att felsöka 100% på egen hand i garaget dock. Har 12v i kontakt till spole men ingen jord på de andra två stiften i kontakten.
Båda ews-boxarna och nyckel med antennring ligger i handskfacket. Grejerna tycks ha ström och jord som dom ska. Ews-boxen skickar ström till pin66 i ecu. Ser 10v som faller till7,5v. Har testat att skicka 12v direkt på pin66 utan framsteg.
Har bytt dme- och pumprelä.
Hittar inga kassa säkringar.

Tips på vad som kan strula och nästa steg i felsökningen mottages mer än gärna

_________________


BMW e30 v8
Citera
TurboB
Nyköping
Här sen Aug 2006
Inlägg: 56




_________________
Magnus Åberg
Fiat X1/9, Uno TURBO, Coupe 16VT, Coupe 20VT, Ritmo 105TC, Tipo 16V, Lancia Delta Integrale, Lancia Flavia Coupe 1.8, Alfa Romeo 155 Q4
Citera
Skruva banåkabil
BMW som vägrar starta
14 besök senaste veckan (300 totalt)
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande