| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Skruva banåkabil
Ny växellåda, vad välja?
|
<< 1, 2, 3, 4, 5 16 besök senaste veckan (22757 totalt) |
Detta var förvånande, vad var det som gick sönder? Jag jobbar på AB Kuggteknik, lite arbetskadad är man så man är lite nyfiken.. Vill dock poängtera att det är INTE vi som gör kugghjulen till Tractive. _________________ Kör cheva numer. |
||
|
Framför allt var det problem med att att lådan sköt sönder totalt, vilket de trodde berodde på att ett kugg släppte från 4'ans drev och låste 1'an samtidigt. Detta på ett kugg som är av traktorstorlek och specialgjorda för applikationen!
Massor med tjafs om vad som orsakade detta men Tractive påstod att förarna växlade för hårt! Detta med en dogring-låda... Efter ett tag började vi ana ugglor i moskén och skruvade isär lådorna när de rasade och analyserade själva istället för att lyssna på stora fabriken... Det visade sig att det inte satt någon nollåsning för shiftgafflarna på själva axeln utan det satt i spakstället... En dogringlåda är ju väldigt svårväxlad... vilket gjorde det att med lite lagom varm låda och vibrationer, så med fullt spett på 4'an så klippte lådan in 1'an, också!
Resultat: tvärnit, ett stort hål i huset och totalt förstört innanmäte... Detta hade inte Tractive klurat ut på en och en halv säsong... >
Förutom detta "lilla" problem så uppstog det mycket pittingskador på dreven trots deras megastorlek... Detta beror med all sannolikhet på att oljan i lådan går alldeles för varm på grund av obefintlig kylning och närhet till turbon m m. Eftersom vi inte själva får sätta in en tempgivare i lådan så begärde vi att VCC och Tractive skulle göra ett test på detta för att se tempen. Vi väntar fortfarande... > De kunde inte ens säga vad vi borde byta till för olja under tiden tills detta vart löst (eftersom VCC har bestämt vad det ska vara för olja i lådan (sponsor) så diskas vi om vi byter på eget bevåg...).
Sammanfattning: mycket nöjd kund...
_________________ Rɑnɑld MɑcLeɑn ------------------ Speed costs money, how fast you wanna go? |
||
|
växellåda
Sellholms sekventiella låda (MPG) har gått i SLC i 3 år... utan problem. Team Avanti kör en sådan i sin V40. och innan dess körde vi den i 2 säsonger. 40 timmars körning utan koppling och 600Nm. med andra ord... den håller. Niklas Sandström: Vilka är det som kört sönder så mycket av Sellholms lådor? /Martin |
||
|
Martin: När vi var och bromsade Tigers bil hos Trond Stensby så hade han en låda med drev från Sellholm M45, det var väl mestadels norska åkare skulle jag tro. Om du menar MPG lådan så var det Lasse Rosendal men det var bara i arvika han hade problem med det.
_________________ / Niklas Sandström BMW CS/SC Understeer is when you hit the wall with the front of the car and oversteer is when you hit it with the back |
||
![]() |
Skruva banåkabil
Ny växellåda, vad välja?
|
<< 1, 2, 3, 4, 5 16 besök senaste veckan (22757 totalt) |

