| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Skruva banåkabil
Var köpa "justermuttrar" till länkhuvud?
|
1270 besök totalt |
|
Var köpa "justermuttrar" till länkhuvud?
Är det någon som vet om det finns något ställe där de har sådana här justerprylar till länkhuvud - helst i aluminium? Har en kontakt som kan fixa sådana men eftersom det är ganska många arbetsmoment på dem så kanske det skulle vara billigare att "köpa över disk" istället.
_________________ M a t s K l i n g l ö f MGB GT 1967 |
||
|
Vad är det för dimensioner?
En tanke är att ta en lång mutter och svarva bort sexkanten så långt som det är nödvändigt för att få de mått man vill ha. Blir väldigt billigt om det går att göra så. Dessa muttrar finns åtminstone i standard M-gänga samt tum. Vore intressant att veta vilken dimension och hållfasthet du behöver. _________________ /Anton Lillsund |
||
|
Gängorna är M18*1,5 till spindellederna fram och M12*1,25 till länkhuvudena bak. Problemet är att de behöver vara ganska långa beroende på konstruktionen på bärarmarna. Troligen blir det till att specialbeställa dem med exakt de måtten jag vill ha, men jag tänkte att OM det finns standarddimensioner så borde någon här på Rejsa känna till det!
Hållfasthet vet jag inte - är tyvärr inte så insatt i sånt och överlåter det gärna till experter...
_________________ M a t s K l i n g l ö f MGB GT 1967 |
||
|
Då går det inte att göra som jag sa iaf.
Men att tillverka liknande går snabbt om man vet hur man ska göra. Blir inte dyrt om man köper maskintid heller. Men finns det färdiga att köpa så är det kanske billigast. _________________ /Anton Lillsund |
||
Ja - dessutom skall jag ju även ha liknande till bakvagnen och då känns det bäst att försöka fixa allt från samma leverantör. (Kan säkert verka knasigt om jag först försöker tipsa dig om liknande delar och sedan själv ratar dem )
_________________ M a t s K l i n g l ö f MGB GT 1967 |
||
Att justera uniballs är ju annars en bagatell och ett halvt varv som minimumjustering duger rätt bra. Det är ju trots allt inte så ofta man ändrar camber-vinklar?? eller hur brukar du göra? Jag tycker ju att de tär lite i överkant att behöva ta bort hela bärarmen för att justera, det orkar jag inte i längden, men hade det bara suttit en uniball i änden så hade jag inte brytt mig. Problemet är ju p-änden som "fastnar" i sin kona och kräver lite mer "ambition" (våld, vilja och vaselin) att få isär. _________________ mvh Micha3l Bl1x Porsche 911 |
||
|
Jo jag vet att det är lite overkill, men samtidigt så vet jag hur svårt det är att få millimeter-precision när jag svetsar!
Vill helst inte behöva "nöja" mig med en inställning bara för att jag inte byggt in de justeringsmöjligheter jag känner till...
_________________ M a t s K l i n g l ö f MGB GT 1967 |
||
![]() |
Skruva banåkabil
Var köpa "justermuttrar" till länkhuvud?
|
1270 besök totalt |

