Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Skruva banåkabil
belastningar/kraftfördelningar på en framvagn?
<<   1, 2
2724 besök totalt
Göran Malmberg
Bromma
Här sen Feb 2003
Inlägg: 3893



Jag har tittat på en Gt-40 framvagn där stötdämparen sitter monterad ca 100 mm in från yttre spindelleden. A-armen hade vikt sig likt en fällkniv, troligen av för hård dämpning. Man ser inte så mycket avkörda A-armar om inte olyckan varit framme, men i det här fallet rörde det sig om körning utan krock eller avåkning. Alltså, det bästa i vanlig ordning är att se till att INTE få krafterna mitt på ett rör, eller vad det nu är. I Anders fall ser det ut som stötdämparkraften inte finns med i beräkningen.
Göran Malmberg

_________________
Hemipanter Göran Malmberg
Citera
And ersJepp sson
Lund
Här sen Feb 2003
Inlägg: 13317


Trådstartare
Helt rätt, stötdämparkrafterna finns inte med... än
Klurar fortfarande på hur jag ska få dämparen så långt ut placerad som jag vill (så långt som möjligt), och då jag inte fått hem spindlarna än, står det lite still.
Helst av allt hade jag velat fästa stötdämparn på spindeln, men vet inte riktigt hur man skulle gå till väga för att få en hållbar konstruktion.
Citera
Skruva banåkabil
belastningar/kraftfördelningar på en framvagn?
<<   1, 2
2724 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande