Daniel Bengtsson skrev:
Precis som du säger Claes, men som jag inte skrev, var mina funderingar att det behövs vingar både fram och bak för att balansera det hela. Ungefär som en fyrhjulsstyrning men med vingar. Annars blir det ju lite konstig belastning om t.ex. en enkel vinguppsättning sitter bak som avlastar bakaxeln vilket ger ökad belastning på framaxeln.
Förövrigt fick jag precis en inbjudan till två föreläsningar där den ena hålls av Renualt F1:s chefaerodynamiker John Laight och den andra av Ferraris Luciano Mariella. Den första handlar om övergripande räserbils aerodynamik och jämförelser med standardbilar.
Den andra handlar om CFD-beräkningar på F1 bilar aerodynamik, avgaser och bromsvärme.
Sjukt att jag fick det just när vi har denna diskussion! Världen är bra konstig ibland!
Daniel
Till skillnad ifrån flygplan är det ju inte jättenoga med balansen eftersom hjulen kan kompensera en del, men hyfsat bra balans skall det nog vara.
Vi ses nog kanske på föreläsningarna då. Det har ju varit ett antal andra externa föreläsningar i den där kursen, men de har jag lyckats missa. Verkar vara en kul kurs för övrigt.
Externa föreläsningar:
"A Historical Survey on the Influence of Road Vehicle Aerodynamics on Racing Car Design" - Löfdahl, Chalmers
"CFD at Volvo Car Corporation" - Österdahl, Volvo
"Experimental methods in vehicles aeodynamics" - Elofsson, Volvo
"Race-Car Aerodynamics" - Laight, Renault F1
"The role of CFD in the aerodynamic design of a Ferrari Formula 1 car" - Mariella, Ferrari F1
"Internal flows and application on all terrain vehicles" - Westin, Hägglunds