| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Skruva banåkabil
Skvalpplåt
|
993 besök totalt |
|
_________________ /Andreas Karlsson Camaro V8TC |
||
|
hm jo så står det ju, men jag har aldrig hört termen innan. Vad fyller den för funktion då? Verkar vara några skottluckor för oljan ur blocket. Tycker den ser lite halvkonstig ut men det kanske fyller en funktion?
_________________ /Andreas Karlsson Camaro V8TC |
||
|
Är den inte till för att begränsa mängden upppiskad olja när man hör med högt varv? Högt varv = vinddrag från veven suger med sig olja från sumpen?
Mvh Mangan _________________ Magnus Karlsson, Scott Genius 750 The older I get, the faster I was... |
||
Den skrapa oljan från vevaxeln. oljedimma och droppar ökar luftmotståndet för vevaxeln och stjäl därmed effekt. Komplettera denna med ett bra designat tråg och du har ett kanonkoncept _________________ Opel Speedster Race -03 Diverse Hemibilar Anders Bisting |
||
![]() |
Skruva banåkabil
Skvalpplåt
|
993 besök totalt |
