Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Allmänt banåkaforum
Åsikter om Pontiac Fiero
<<   1, 2
10800 besök totalt
ButterflyRacing
Forshaga
Här sen Dec 2002
Inlägg: 14550



Vi har två st 4-cyl till salu.

_________________
Håkan Carlsson
070-57 323 57

Bil: BMW e36R TimeAttack
https://rejsa.nu/forum/viewtopic.php?t=49630&postdays=0&postorder=asc&start=462
Citera
Fredrik Olsson
Trelleborg, Sweden
Här sen Feb 2004
Inlägg: 350



Re:

PerKr skrev:
ang 88:ans bättre hjulupphängning så går det att uppgradera en tidigare Fiero till ungefär samma standard. Bakvagnen från en 88 kan transplanteras till en 84-87 (en del på PFF som har gjort det) och det finns även andra kit som löser bump-steer-problemet.


Bara genom att byta ut befintliga gummibussningar mot polyuretan samt uppgradera fjädrar och dämpare på de tidigare modellerna gör mycket possitivt för väghållningen.
Jag har själv bytt ut bakvagnen på min GT 87'a mot en från 1988 års modell. Detta är inte speciellt svårt att göra. Problemet är att få tag i den nyare bakvagnen då denna endast fanns på just en årsmodell vilken dessutom inte det tillverkades speciellt många bilar av.
Jag har även fått tag i en komplett 1988 framvagn som ska monteras på 87'an, men detta kräver ett större ingrepp att utföra.
Som du skiver finns det olika "bump-steer" kit att köpa till de tidigare Fieromodellerna. Problemet är att dessa kit (och mycket annan "bolt-on" som finns till Fieron) ofta är tillverkade av någon amerikansk halvslö person i hans vedbod vilket brukar resultera i tveksam kvalitet. Har du möjlighet och kunskap så bygg själv i stället.

Summerat så är 88'ans hjulupphängning överlägsen de tidigare modellerna.
Jag har en Fiero av varje (en 87'a och en 88'a) och skillnaden är helt klar märkbar.

PerKr skrev:
Ett potentiellt problem med Fiero -88 är att mycket i hjulupphängningen verkar vara special (att döma av diskussioner på Pennocks)?


88'ans hjulupphängning är inte speciell i konstruktionen men väl svår att hitta delar till p.g.a att den endast tillverkades under en årsmodell. Största problemt är framhjulslagerna. De är av typen icke renoveringsbar lagerhubb, d.v.s en lagerenhet med flänsen till bromsskiva och fälg, som man bultar fast i spindelen. De håller hur länge som helst vid normal gatkörning men brukar fort bli glappiga vid hård bankörning med klistriga R-däck. Dessa lagerhubbar finns inte som reservdel längre. En eftermarknadsfirma tog fram en pirathub till försäljning. Jag har testat denna med katastrof som följd, min högra hub havererade efter 2 banträffar med resultat att hela hjulet var på väg att trilla av.
Jag har en egen konstruktion på gång som kommer att bli betydligt kraftigare än orginal.



PerKr skrev:
Ett bekräftat problem är aerodynamiken. Vid högre hastigheter (inte långt över laglig motorvägsfart) blir fronten lätt. Ventilationsgaller i framkant på framluckan hjälper mot detta (återigen, det görs av folk på PFF och det funkar för dem).


Det problemet jag märkt är som Kristoffer nämner att luckorna till strålkastarna kan flyga upp i hastigheter över 150km/h. Detta beror på ett övertryck som bildas i utrymmet vid kylaren under motorhuven. Kan lösas med luftutsläpp i huven eller ventilationsgaller i sidorna på kylarutrymmet ut i hjulhusen.
Att fronten skulle lätta strax över motorvägsfart har jag inte märkt, men jag kör ju aldrig så fort...

PerKr skrev:
Hur får man en Fiero att gå bättre i konbanan?


Byt bussningar, dämpare och fjädrar.
Få gjort en ordentlig hjulinställning med mer camber.
Plocka ur all onödig vikt från bilen.
Skaffa lätta fälgar med bra däck.

Fredrik
Citera
PerKr
Mariestad
Här sen Feb 2007
Inlägg: 476



ska man försöka hitta låga däck till original 13-tummarna (finns det verkligen så små däck som dessutom är ok för gatbruk??) också för att kompensera effekt-bristen i 4:an?

_________________
Per Kristoffersson

Kristoffersson Engineering
Citera
Tomas_Boden
Boden
Här sen Jan 2007
Inlägg: 38



Fiero är väl inte alls så dum i mitt tycke, dock en sak jag har svårt med den, för liten! Det e nog för att jag kör storebror Trans Am GTA-88, som för övrigt e till salu Men annars är de ju små o trevliga för bana! Lite som en Miata höll jag på säga!

_________________
Tomas Berg
Citera
PerKr
Mariestad
Här sen Feb 2007
Inlägg: 476



tog ut bilen ur garaget igår och tog en sväng runt kvarteret med dottern. Noterade att styrningen är väldigt okänslig. Visst går bilen dit man svänger, men jag får ingen information om vad som händer under däcken...

Någon som har en idé om vad det kan vara och hur det åtgärdas? Kan det vara styrdämparen?

_________________
Per Kristoffersson

Kristoffersson Engineering
Citera
Allmänt banåkaforum
Åsikter om Pontiac Fiero
<<   1, 2
10800 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande