Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Allmänt banåkaforum
Mått på bilar och tyngdpunktshöjder
1868 besök totalt
Calle86
Täby
Här sen Sep 2007
Inlägg: 3

Ny på att skriva
inlägg i forumet

Trådstartare
Mått på bilar och tyngdpunktshöjder

Hej, jag är en student på KTH som läser maskinteknik. Som ett projekt försöker vi beräkna tyngdpunktshöjden för en bil. Vi skrivit ett program som gör det, men för att kunna se hur exakt det blir så måste vi jämföra med riktiga uppmäta värden. Vi har fått tag på värden för Volvo 740, BMW E30 (sedan), Suzuki Swift (1991), Pontiac Fiero (1985), Mercedes 190 (1987), Chrysler Neon (1996).

Vi mätte upp lite mått på en polares 740, och när vi matade in dessa i programmet hamnade vi 2 cm ifrån de riktiga värdet. Vi undrar nu om det är någon som kan mäta upp dimensionerna (som på skissen) på sin bil och lägga upp här. Då kan vi se hur bra får approximation är.

Vi ska i nästa steg också uppskatta tröghetsmoment (krängning och nigning) på bilen, det är därför vi behöver bredder.


1. Motorhuv, höjd från mark (snitt)
2. Längd motorhuv(snitt)
3. Bredd motorhuv
3. Längd tak
4. bredd tak
5. Takhöjd från mark
6. Längd bagagelucka
7. Bredd bagagelucka
8. Höjd bagagelucka (från mark)
9. Höjd motor
10. Längd motor
11. Bredd motor
12. Längd tank (ungefärlig)
13. Bredd tank (ungefärlig)
14. Höjd tank. (ungefärlig)
15. Avstånd nedre balkar till mark
16, 17, 18, 19: Däcks dimensioner

Vi skulle också behöva en uppskattning på vart mittpunkten av motor ligger i förhållande till framaxeln, dvs. hur långt framför/bakom. Det samma gäller för tank.

om ni har en modiferad bil, så får ni gärna skriva vad som är ändrat (t.ex. sänkt)

Ni som hjälper till kommer att få reda på de riktiga värdena för eran bil!

Tack!
Calle

_________________
Carl Olsson
Citera
Andreas Lidström
Mantorp
Här sen Nov 2002
Inlägg: 8281



Jag är nyfiken på vad ni fått för värde på BMW E30.
4 dörrars får duga helt enkelt.

Själv har jag aldrig mätt upp detta på det vis ni gör utan förlitat mig på tumregeln 38-42% av takhöjden...och det stämmer snuskigt bra.

Hur hög upplösning behöver ni egentligen?
När gör det tillräkligt stor påverkan på resultatet?

Har man vågar och ngn form av lyftanordning kan man med lite geometriska övningar mäta sig fram till tyngpunktshöjden. Men det visste ni nog redan.

Nyfiken på era resultat som sagt. Mkt intressant projekt. thumbs up

Lycka till!

_________________
E36/8
www.cornerweight.se
Citera
Calle86
Täby
Här sen Sep 2007
Inlägg: 3

Ny på att skriva
inlägg i forumet

Trådstartare
Upplösningen räcker med cm... I och med att vi gör en del förenklingar (dvs. boxarna) så är det ju rätt subjektivt hur var i från man mäter. Vi har sagt att motorhuven slutar i längsled vid framhjulens bakkant. Bakluckan börjar vid bakaxlen.

Då vi har några mått på E30 än så kan vi varken bekräfta eller dementera tumregeln!

Att mäta upp tyngdpunkten med att luta bilen och väga o grejer är rätt lurigt att få bra precision på, i alla fall vad vi har hört.

_________________
Carl Olsson
Citera
Andreas Lidström
Mantorp
Här sen Nov 2002
Inlägg: 8281



Jo det kan nog krävas nga repetiotioner om man lutar och väger...sen ska man ju helst ha låst stötdämparna oxå så dom inte rör sig. En del pyssel mao.

Sen skrev du att ni hade fått ett värde på E30...det var det jag undrade över vad det var...bara för att jämföra med "min" tumregel.

_________________
E36/8
www.cornerweight.se
Citera
Calle86
Täby
Här sen Sep 2007
Inlägg: 3

Ny på att skriva
inlägg i forumet

Trådstartare
På bilar vi har värden på så är det litteraturvärden från motsvarigheten till Vägverket/NTF i USA. Så vi har "rätt svar". Men vi söker folk ute i garagen som kan hjälpa oss med lite mått för att se hur nära vi ligger med vår approximationsmetod.

Lägger ut dessa "rätta svar" när vi har fått lite mått!

_________________
Carl Olsson
Citera
Allmänt banåkaforum
Mått på bilar och tyngdpunktshöjder
1868 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande