
12 Sep 2003 18:05
Formula-R känner jag inte alls till (ser dock ut som ett rally-slicks), men SuperSport har jag goda erfarenheter utav.
Jag har en uppsättning på Porschen som funkar alldeles ypperligt, och ja, det är Dunlops variant av R-däck. Skillnaden mellan dessa och Michelin, Pirelli eller Bridgestone är väl framförallt att man inte behöver oroa sig ett dugg om det börjar regna. Tack vare mönstret så funkar de hyfsat även i regn. Dunlop presenterar dem som en blandning mellan R-däck och gatdäck.
Vad gäller greppet så är det helt och hållet outstanding rakt fram, dvs vid gaspådrag eller inbromsning. Sidogreppet är något sämre, men fortfarande klart godkänt för ett däck av den här typen.
Jag vill bara passa på att meddela hugade spekulanter (som tittat i pdf-tabellen) att Dunlop INTE säljer 19" ännu. De SKULLE ha gjort det, men däckets prestanda i den dimensionen imponerade inte, vilket fick de att återvända till ritbordet. Försäljningsstart gissningsvis till våren.
/P