Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Skruva banåkabil
Stolsunderrede Golf V R32
548 besök totalt
Kapten_Brynt
Västerås
Här sen Dec 2007
Inlägg: 70


Trådstartare
Stolsunderrede Golf V R32

Tjena!

Jag har efter en resa på ringen bestämt mig för att skaffa en ordentlig racestol till min Golf V R32!
Så problemet är att jag har läst att man måste oftast bygga ett eget underrede för stolen (dvs universalunderreden funkar inte)

Stolen blir antagligen någon sparco

Någon som har någon info/ritningar/tips/eller någon liggande?

MvH

_________________
Sebastian Bryant-Meisner, legitimerad Nürburging-fanatiker
Citera
miarpe
Stockholm
Här sen Jul 2006
Inlägg: 963



Hade tidigare en A3 2006 och nu en Audi TT 2007. Båda bilarna är väldigt lika, eller helt lika din, i stolsinfästningar.

Det enklaste:
Har i TT:n 2 st Sparco EVo2 (hade dom även i A3:an). Passagerarsätet är bultat direkt i golvet i orginalhålen med Sparco alufästen. Den enda som behövs där är att anpassa hålen i Sparco-fästena lite.

Lite mer jobb:
På förarsidan har jag kombinerat alufästena med ett par Sparco universal glidskenor. Det är också skruvat i orginalfästena i bilen. Lite nya hål behövde bara borras i glidskenorna.

Jag bor i Sthlm och vill du se närmare hur det är gjort så är det bara att pm:a.

_________________
Mikael Petterson
Audi R8 GT RWD
Citera
Skruva banåkabil
Stolsunderrede Golf V R32
548 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande