| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Skruva banåkabil
singeltorkare
|
2 besök senaste veckan (3985 totalt) |
|
singeltorkare
Detta alla fästen mm för min orginal måste bort av platsskäl. så skulle behöva nytt, hade för mej biltema har haft en modellle som motorn sitter direkt bakom för marint bruksom tog 130 grader. men nu hade dem bara en som tog 90 grader vilket kä'nns lite lite. tänkte åka ner till skroten å hitta nån bakrutetorkare som har motorn sitter monterad rakt bakom utan nått länkage eller liknande, helst ska den ju ta typ 150-170 grader, nån som har tips vilka bilar som kunde ha det????- _________________ Karossbilar är inte det lite larvigt?? niklas laine |
|
_________________ MvH Klas-Göran Winqvist |
|
Mercedes singeltorkare måste vara en av de minst lämpliga torkare man kan tänka sig. Stor och tung. Att montera den utvändigt ser rent hemskt ut, det är ingen tillfällighet att den sitter dold under huven. Jag grundar min åsikt på erfarenheterna från min W124.
Guson _________________ Tomas Gunnarsson |
|
möjligt att 124 är tung och bökig men inte w201, man tar bort kåpor och sånt. Man använda original på DTM-bilarna så det borde nog funka för de flesta andra.
Motorn väger: 1.6kg Övrig mekanism:1.6 kg _________________ Mikael Lindqvist SVKG 692 |
|
mercedes låter genast svindyrt i mina öron
fiins inte på dem skrotar som håller min typ av budgetpriser
har en gammal ford escort kombi står å skrotar ute i skogen, den motorn va liten lätt å montera och dessutom gratis, sen är det nästan gratis med en reserv på skroten . nackdelen är att den bara tar typ 110-120 grader med en lagom trött ögonvinkel i mörker,. men så sitter man ju sällan å kör på hlgersidan i min bil så den får nog duga
_________________ Karossbilar är inte det lite larvigt?? niklas laine |
|
VW Scirocco 1 - singeltorkare... Flitigt använd på Golfar tex. Vad ska det sitta i för bil? Det finns ju singeltorkar kit till Golfar att köpa som är ganska kompakta, borde funka på det mesta.
På min 944 är "förartorkaren" borttagen och passagerar torkaren är uppad så att den tar hyfsat på båda sidorna... Gått genom besiktningen också! Kanske inte kungligt, men det funkar okej faktiskt! _________________ Henrik Eriksson Sluta jiddra, börja rejsa! |
|
det är möjligt att det går att ändra ändlägena, är en volvo 340/360 det ska sitta på.
vart tvungen att ta bort plåten å fästen där orginal torkararmatur/motor sitter när jag byggde ut buren å byggde nya fjäderbenstorn, har bara hålet på mitten kvar som torkar högersidan, med en baktorkare i det befintliga hålet så torkar den hela förarsidan å en bit över på passagerarsidan, som sagt jag sitter ju oftast på vänstersidan av bilen så det är inte hela värden om den inte torkar för passageraren.
_________________ Karossbilar är inte det lite larvigt?? niklas laine |
![]() |
Skruva banåkabil
singeltorkare
|
2 besök senaste veckan (3985 totalt) |

