| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Skruva banåkabil
Limning av spräckt plaststötfångare
|
941 besök totalt |
|
Limning av spräckt plaststötfångare
Behöver laga en plaststötfångare som har spruckit på flera ställen. Vet att man numera svetsar ihop plast, men här funkar nog inte det. Vet att det finns 2 komp lim som kan fixa jobbet men har inga namn på lämpliga produkter. Någon som har bra tips, hoppas jag _________________ Rolf Stålheim Facebook/Stålheim Motorsport BMW 700 Sport Coupé - 60 M3 E36 Modsport I #57, BMW cup #7 |
|
Ta först reda på vilken sorts plast stötfångaren är tillverkad av. Brukar finnas en märkning någonstans som talar om det. Är det termoplast så ska den svetsas med korrekt material, är den av härdplast (ex. polyuretan) så får du limma den.
|
|
ABS plast limmas med Aceton. Klipp ner småbitar av ABS plast (vanligt i inredningsplast, galler osv) och lös upp i en skvätt aceton i en glasburk över natten. Blandas så att man får en bra konsistens. Det går att bygga upp lager på lager och "spackla" till krossade och spruckna delar. Jag har lagat robotklippare, invändiga paneler, sidokjolar och grillar med detta recept.
_________________ Christer Johansson |
![]() |
Skruva banåkabil
Limning av spräckt plaststötfångare
|
941 besök totalt |
