Ger mig inte in i såna här trådar och "månglar" egentligen, men när jag redan har varit på tal, så....
Mina listor råkade hamna i en flyttlåda på "riktiga" jobbet, så svar på applikationer o priser får vänta till måndag kväll tidigast.
Lite allmän info:
"Roadsport"-satserna är i princip rätt lika Koni Gula. Fjäderben och insatser är endast ställbara i returdämpning och är bestyckade till ca 30% hårdare kompressionsdämpning än originaldämparna.
Teleskopdämparna som normalt sitter bak är ställbara i retur och komp med samma ratt r/k-förhållandet är ca 2:1 över ställbarhetsområdet.
De ställbara dämparna är rena oljedämpare. Dessa är renoverbara och går att ventilbestycka efter önskemål mot en viss avgift. All inställning ske med dämparna monterade.
Jag har själv ett sådant kit på min 406 och är ganska nöjd, har dock inte provat framdämparna under riktiga förhållanden pga ett missöde vid monteringen. Tror att Avo ger ganska bra prestanda för priset.
Sen finns det också "Chassis Dynamics" gasdämpare med fasta dämpfaktorvärden som jag inte vet ngt om egentligen. Dessutom finns coiloversatser med samma dämp-mekanik som resp roadsport-sats. De senare är det i vissa fall mkt långa leveranstider på har det visat sig.
Ska försöka göra ngt åt min bedrövliga hemsida ngn gång....
Per Hansson
https://stockholm.hjarnkoll.se/ambassador/per-hansson/
(har bytt ä -> e som i folkbokföring och pass)