Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande

Grupp N coilover-sats vs vardagskörning?

839 besök totalt
MrMarsupilami Stockholm Här sen Apr 2003
Inlägg: 68
Trådstartare Mina bilar
07 Nov 2003 14:12
Grupp N coilover-sats vs vardagskörning?

Hej på er alla rejsa-fantaster!
Jag har spanat in rejsa.nu ett tag och använt forumet som en källa till inspiration för mina banåkar-drömmar. Har varit registrerad ett tag men detta blir min allra första "riktiga" tråd.

Jag äger en BMW M3 3.0 från -95 som för närvarande står i vinterförvaring. Under denna mörka period passar jag på att smida planer för vad jag vill göra med bilen till våren. Bl a behöver jag byta ut dämparna fram som börjar bli slitna. Eftersom jag tänkt testa på lite bankörning nästa säsong vill jag gärna byta till dämpare som förbättrar bilens köregenskaper på just bana.

Har tittat på kit med stötdämpare från Koni och Bilstein och läst mig till att de ska vara bra för min bil. Helst vill jag givetvis ha ett fullt inställbart kit (coilover) men känner att priset inte riktigt är försvarbart för mig i dagsläget. Det mest realistiska alternativet ser ut att vara inställbara gula Koni-dämpare och behålla org-fjädrarna så länge. Detta skulle gå på nånstans kring 8-9000 inkl montering. Nu har jag hittat ett annat alternativ, nämligen ett begagnat Grupp N coilover-kit från H&R/Bilstein! Priset är mindre än för Koni-dämparna och det är billigt med tanke på att det kostade kring 30 000 nytt Det ska vara ett år gammalt och i bra skick (inte tävlingskört). Frågan är då om man kan köra med denna uppsättning till vardags eller om man förvandlar den hyfsat komfortabla 3-serie BMW:n till ett veritabelt banmonster ?

Är det någon som vet hur det känns att åka i en bil med liknande kit? Eftersom det är fullt inställbart både i höjd och hårdhet så kanske det trots allt går att få det hyfsat "mjukt"?

Är nyfiken på vad ni tror/vet!
Jens Höstbo
Citera Svara Skicka uppskattning
Kunta Karlstad Här sen Apr 2003
Inlägg: 1411
Mina bilar
07 Nov 2003 15:19
Körde min 75 i fjol ca 800 gatmil med i princip samma chassisättning som jag har numera på bilen. Med andra ord en mycket duglig banuppsättning
Det gick utan större bekymmer så kontentan är att komfort är en definitionsfråga

Coiloverkiten kan du dessutom justera efter tycke och smak om du dessutom skall gatköra bilen.
Jag vet vad jag hade valt iaf
//Kenth Wiklund

Alfa 75 3.0 Potenziata #75
A4 Avant T
Citera Svara Skicka uppskattning
964 Stockholm Här sen Apr 2003
Inlägg: 778
Mina bilar
07 Nov 2003 15:31
åker med Porsche RSR fjäderben, alltså tävlingsgrejer. tycker det funkar alldeles utmärkt på gatan och semestern (ej bruksbil dock). Fast, men inget skrammel och över hundra så planar bilen ut riktigt fint.
Thomas Thorhuus
Porsche 964 Carrera 2 "CUP-tribute"
Citera Svara Skicka uppskattning
MrMarsupilami Stockholm Här sen Apr 2003
Inlägg: 68
Trådstartare Mina bilar
07 Nov 2003 15:40
ok, det låter som att det inte är en omöjlighet i a f. Jag vet också vad jag helst vill välja men vi är ju två därhemma som ska köra bilen och jag vill inte att den ska bli alltför svårkörd. Bilen körs ju bara på sommaren så det underlättar ju en del men med tanke på vägarnas skick i Sverige...

Har sett bilder på grejerna och på fjädrarna står det 240 kp/cm, vet inte hur hårt det är. Någon som har en uppfattning? Kanske man kan byta ut fjädrarna i efterhand till en mjukare variant..?
Jens Höstbo
Citera Svara Skicka uppskattning
Magnus Thomé Stockholm Här sen Nov 2002
Inlägg: 42477
Forumägare
Forumägare
Mina bilar
08 Nov 2003 01:27
Naturligtvis är det en smakfråga vad man uppfattar som bekvämt eller olidligt. Mina grabbar är uppväxta i vår Peugeot 205 GTI så det tycker BMW'n är mjuk o fin :-)

Satsa du på grupp N kitet om du känner dig trygg med att det är friskt o shysst.
Magnus Thomé
Citera Svara Skicka uppskattning
Moderator:


Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande