| Allt Nytt | Kalender | Racerbanor | Arrangörer | Forum | Varvtider/Loggar |

![]() |
Våra race- och banåkarbilar
BMW M3 E46 GTR Modsport
|
42 besök idag (91888 totalt) |
|
Re: Styrning uppdaterad med ledlager som stöd
Ser bra ut med motorn på plats, jag får göra några bussningar som stopp före och efter ledlagret. Det vart mer plats än tidigare, nu har jag 10mm spel mot grenröret som låg emot tidigare.
_________________ Peter Henblad addio Elcentraler BMW E46 -99 Coupe GTR BMW E31 -92 850I
|
||||
|
Uppdaterat frambroms
Lite händer det i garaget.
Nu har jag gjort om bromsslangen där bromsljuskontakten satt. Nu med ny slang och bromsljuskontakten sittande direkt vid cylindern med en banjo nippel. Detta för att eliminera risken för en luftficka vid T kopplingen där jag hade den tidigare bromsljuskontakten.
_________________ Peter Henblad addio Elcentraler BMW E46 -99 Coupe GTR BMW E31 -92 850I
|
||||
|
SPVM på Elmia i Påsk B01:42
Hej Jag kommer att ställa ut gröningen och representera Modsport på Elmia i Påsk. Välkomna dit och hälsa och prata SPVM, Modsport och BMW förstås, finns i SPVM montern i B-hallen B01:42.
https://www.custommotorshow.se/ https://www.spvm.se/kalender/ _________________ Peter Henblad addio Elcentraler BMW E46 -99 Coupe GTR BMW E31 -92 850I
|
||||
|
Från Anderstorp 1-3/5
Lite sen uppdatering från Anderstorp
Denna gång så körde jag bara 2st träningspass där jag tappade oljetrycket i dem snabba och långa kurvorna.
Styrsystemet klipper om oljetrycket går ner för lågt.
Ville inte chansa så jag kastade in handuken innan kvalet, så jag fick tillbaka några kronor. Så det vart till att stå i depån hela helgen.
Då hjälpte jag Alfa Micke istället med hans grymma bil, även fast det bara är en Alfa.
Han såg ju till att vinna det sista racet på söndagen, det var väldigt spännande då han röck i starten och fick en lucka på ca 5 sec till Toni som det tog tid att få temp i däcken för och han kom nästan ifatt innan målgången.
_________________ Peter Henblad addio Elcentraler BMW E46 -99 Coupe GTR BMW E31 -92 850I
|
||||
|
Accusump
Uppdatering för att bota oljetrycksproblemet: Jag hade ju valt en Hella givare till oljetryck och temp, vilket visade siga att vara ett dåligt val för mig då jag inte kunde få in dem signalerna via CAN till dashen så att jag kan logga dessa och se om och när det händer saker. AIM MXL Pista klarar bara 0-5V signaler inte digitala signaler som Hella är.
Så nu har jag 2 st Hella givare över då jag köpte 2 för att ha en i reserv.
Accu sump. Först fick jag låna en Accusump av Cammo som hade en låg, men den var tyvärr var lite liten för min V8a och det blir lite snålt tror jag.
Men jag fick även tag på en 3 liters med ventil och tryckgivare hos Ridström Racing och det borde ju räcka till min lilla V8a.
Som jag skrivit tidigare så har jag ju haft problem med oljetrycksgivare som gått sönder. Nu när jag ska trolla in en Accusump i systemet så flyttar jag även oljetryck och tempgivaren. Jag har nu tagit bort orginal termostaten till oljekylaren och gör en adapter för allt få ett ställe att montera allt på. Jag har caddat lite och 3d printat fram några prototyper. Har ju köpt hem AN kopplingar vid tre tillfällen då det inte riktigt var som jag tänkt, väldigt svårt att syfta och veta hur stor plats dem tar. Det har varit struligt att få dit en slang som kommer bakifrån bagagen.
Nu kommer jag att ha separata givare för olje tryck och temp. Det vart en Honeywell 0-10bars tryck och en Bosch tempgivare. När jag fick den tillverkad i aluminium så passade inte slangen riktigt lika bra, plasten gav nog vika lite när man monterade den på plats.
Då vart det ett nytt omtag och lite nya kopplingar. Slangen till Accusumpen drar jag mellan grenrör och motor bakåt, grenröret är ju lindat och jag drar slangen i en värmeisoleringsslang.
Accusumpen på nästan 3 liter är ju ganska stor så den var jag tvungen att sätta i bagagen där det finns plats. Jag har tänkt koppla in så att jag kan öppna och stänga ventilen så att jag inte fyller tråget när jag stänger av motorn, samt att jag kan prima motorn vid uppstart om jag skulle behöva. Fortsättning följer. _________________ Peter Henblad addio Elcentraler BMW E46 -99 Coupe GTR BMW E31 -92 850I
|
||||
![]() |
Våra race- och banåkarbilar
BMW M3 E46 GTR Modsport
|
42 besök idag (91888 totalt) |

