Nu har jag kommit hem från min Italien resa, med ett besök i Maranello som en av höjdpunkterna.
Att ha varit i Maranello innebär att man har förverkligat en av sina drömmar, men var det värt en så lång resa, NEJ, inte om Maranello skulle ha varit resans mål, nu var det en dagstur från Gardasjön och då var det värt resan dit.
För jag vart faktiskt besviken över att det var så några Ferrari i stan, jag hade trott att det skulle stå en i varje gathörn, nu såg vi 5 st varav 4 var från fabriken, 1 var en Schweizare i en 360 Spider.
Fast det är inte varje dag man blir omkörd av en Enzo Ferrari, det var faktiskt en häftig upplevelse,
vi var på väg ut till testbanan när han kom farande, och ute på testbanan körde dom med 3 Enzo 2 röda och en grå, + en massa 360 som for runt i en halkbana.
Ferrari museet var också en besvikelse, visst var det många motorer att titta på, men om en betänker hur många modeller dom har tillverkar så var utbudet av bilar i museet verkligen dåligt, speciellt när dom tog 10 euro i inträde, och sedan hade dom lånat ut bl.a. 312 P från 1969 till att närvara vid något 1000 km race någonstans, och det gjorde inte besvikelsen mindre.
Bilder kommer senare.



