Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande
Allmänt banåkaforum
Daniel Carlsson i WRC?
845 besök totalt
Sörpan
Slåtte
Här sen Nov 2002
Inlägg: 8696


Trådstartare
Daniel Carlsson i WRC?

Från Auto Motor & Sports nyhetsbrev:

"Nu är det klart att Daniel Carlsson kör rally-VM i en WRC-bil nästa år. Sannolikt blir han stallkamrat med Marcus Grönholm i Peugeot.

Det är Värmlands Folkblad som avslöjar att Daniel Carlsson kommer att välja det franska stallet till nästa års rally-VM.
- Jag kan tyvärr inte säga vad det blir än. Men jag kan lova att det blir väldigt bra sportsligt, säger 26-åringen till tidningen.
Peugeot kommer inte att erbjuda något nytt kontrakt till VM-ledande Richard Burns. Han återvänder till Subaru där han ersätter Tommi Mäkinen som lägger av.
Ny andreman i Peugeot - vid sidan av Marcus Grönholm - blir i stället Colin McRae.
De nya reglerna för WRC säger att tredjeföraren inte får ha vunnit något VM-lopp, vilket gör att Peugeot också måste göra sig av med Gilles Panizzi (ny adress: Mitsubishi) och Harri Rovanperä.
I stället satsar man på Freddy Loix och Daniel Carlsson.
- Det här har jag kämpat länge för. Men tro inte att jag är nöjd bara för att jag kommer få en styrning i ett WRC-stall. Jag vill nå framgångar, säger Daniel till Värmlands Folkblad."

Spännande!

_________________
///Mvh Sören Hall (fd Kristensson)

"Raksträckor är bara en transport till nästa kurva"
Citera
Olof
Borås
Här sen Feb 2003
Inlägg: 46



Bra val av Daniel

Men hur F-N kan dom värva Colin McCrasch

_________________
///Olof Jonsson
Citera
Bellof

Här sen Jul 2003
Inlägg: 807



slettet

_________________
Tor Helge Ludvigsen
Citera
BTG
Stockholm
Här sen Nov 2002
Inlägg: 8463



olof skrev:
Men hur F-N kan dom värva Colin McCrasch


Ja eller ännu värre Freddy Loix??? Enda sträckan han vunnit var när han körde med gipsat ben - han fick väl inte foten i från gaspedalen...

Kul dock att McRash får lämna Cittra. Sainz stannar kvar lr? För han är ju mycket bättre än kollin.

Mvh / Micke

_________________
Mvh/Micke Regnell
Citera
Olof
Borås
Här sen Feb 2003
Inlägg: 46



Det blir nog Sainz och Loeb i Cittra Loeb har nog varit bestämd för den uppg ett bra tag. Kommande stjärna enligt mig.

Freddy Loix väl ingen toppförare precis men han lär ju vara billigare i drift än McCrasch som kraschar en bil var ocg vartannan tävling.

SYnd att dom tappar Gilles Panizzi men han gör nog ett bra jobb i Mitsu med.

_________________
///Olof Jonsson
Citera
Allmänt banåkaforum
Daniel Carlsson i WRC?
845 besök totalt
Tack till alla våra trogna sponsorer som stöttar och håller Rejsa rullande