Plåtfälgar med bultcirkel 114,3x4 respektive 114,3x5
Funderar på om man skulle kunna lätta racerbilen genom att använda plåtfälgar istället för orginal aluminiumfälgarna. Priset brukar vara bättre på plåtfälgar också…. Eller är jag helt dum som ens funderar på det?
I vilket fall, är det någon som känner till någon bil med bultcirkel 114,3x4 som har 15" plåtfälgar med 7" bredd och offset ca 30-35 mm? Någon som har ett hum om vad de väger? Volvo X40 har den bultdelningen men fälgarna har fel offset och är nog för smala.
Alternativt kan jag montera nav från RX-7 generation 2 och få bultdelning 5x114,3. Någon som kan tipsa om märken med den bultdelningen och samma dimension på fälg?
Göran Hackman
TVR 1800S (Grantura Mk IV), 1967
Sunbeam Alpine Mk III, 1963
TVR 1800S (Grantura Mk IV), 1967
Sunbeam Alpine Mk III, 1963

Tror att många al-fälgar som konstruerats för att vara snygga är tyngre än motsvarande stålplåtfälg, t o m mycket tyngre i vissa fall. Tror att det ska till al-fälgar (eller annan lättmetallslegering) som är konstruerade för att vara lätta och bra för att verkligen bli lättare än plåtfälg.

, han är riktigt styg här om man inte uppfyller har läst riktigt ordentligt om bla namn mm, se

