Ledsen Spiidfriik men jag håller inte med dig helt:
12A har 84 kW (varierar lite beroende på årsmodell), förgasare.
12AT har 120 kW (endast Japan), analogt sprut och turbo
13B fyrport har 135 hk, förgasare
13B DEI sexport har 101 kW (endast USA), sprut
13B DEI-II sexport har 110 kW (RX-7 gen 2), sprut
13B Turbo har 180 eller 200 hk (RX-7 gen 2) beroende på tillverkningsår, finns även som biturbo (RX-7 gen 3) vilken lämnar 240 hk tror jag.

Du får inte 30-40 hk extra av att byta avgasrör, fast visst gör det skillnad!
orginallådorna är enligt alla uppgifter jag fått höra mycket hållbara fast visst finns det gränser. Generation 3 bilarna kör ibland med singelturbo och lämnar då ca 500 hk men har trots det inga problem med växellådorna. Givetvis är äldre växellådor inte lika kraftigt dimensionerade men de är inte dåliga.
Fuggen som sitter på tidiga wankels är en Nikki. Att den skulle vara sämre än Holley håller jag inte direkt med om. Holley är gjord för plenum insug medan wankeln har insug med fyra separata portar vilket ger en lite annorlunda funktion. Fuggen har dock sina svagheter, inget snack om det.
Den klassiska trimförgasaren är 48 IDA eller 51 IDA men många kör naturligtvis olika sorters eftermarknadssprut numera, Megasquirt, Efitech, Autronic mfl. Även 48-50 DCo används flitigt.
Portar man lite kompromisslöst och står ut med dålig eller t o m avsaknad av tomgång och bottendrag så kan man ligga uppåt 200 hk/liter eller mer från motorn, dvs en 13B kan lämna sådär 260 hk, utan turbo!!!
Med perifieriportning får man mer!
Jag har försökt få fram vikter på motorerna men har inte riktigt lyckats. Själva blocket är tillverkar i gjutjärn och aluminium och borde inte väga jättemycket men på en turbomotor tillkommer ju en hel den kringutrustning i form av för och turbiner. Motorn är dock väldigt kompakt viket ju är en fördel i t ex en Seven.
Som tidigare påpekats är ljudet ett problem för hemmabyggaren. En wankel låter mycket! Kör man med turbo så löser man väl delvis detta problem.
Själv har jag funderat på en seven med bridgeportad 12A och mc-förgasare istället för weber. Borde bli väldigt kompakt (låg) men ändå ge gott om effekt.
Min orginal 12A drar ca 0.9 l/mil vid landsvägskörning men gärna 1.7 l/mil i stan. Det är kul att varva ur
Att en streetportad motor med Weber 50 skulle dra 1.5 liter/milen låter mycket sannolikt.
Nu kommer säkert jag att bli rättad av någon på någon punkt.... ...ska bli intressant att se vem som ska få äran.