Jag ligger ju inne med en kraftigt undermotoriserad bil som är liten och röd, en VW Lupo 1,4 kort och gott
Till saken hör att jag har ändrat om den lite med halvbåge och olika stag runt om inuti kupén, men jag hade gärna velat typa om den för att få grejerna inskrivna i regbeviset så man slipper att besiktiga om bilen varje gång länstrafikgruppen kallar in mig >
Bilen har bara hunnit bli besiktigad en gång än så länge då det är en 99:a och då gick det inget vidare, besiktningsmannen sa bara att den ar tvungen att vara helt standard som när den kom från fabriken
Jag tjafsade ju inte emot då jag inte hade så stor pejl på vad som gäller så det var ju bara att riva ner allt och bygga om avgassystem, fjäderben, sätta tillbaka inredning, fixa lagliga hjul mm mm >
Jag var ju tvungen att ha en bil att åka i...
Hade ju varit kul att slippa detta jobb i framtiden tänkte jag om det är möjligt, hade besiktningsmannen rätt? Får man inte typa om helbilsgodkännda bilar?
Hur gör ni andra som har nyare bilar med besiktingen om bilen är lite ändrad? Det måste väl vara samma sak för folk som kör trimmat med helbilsgodkännande på bilen?
Som det ser ut nu så har jag nästan blivit lite avskräckt från att greja mer med bilen för "risken" med besiktningen... Det sätter ju vissa begränsningar tycker jag.


Gtin:n kom ju året efter tyvärr...
Allt verkar enklare i tyskland t.ex. >
